اخبار ایراناخبار بلاکچینبرگزیده ها

راه اندازی کمپین امضا برای حمایت از فعالیت صرافی های رمزارزی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

به دنبال چالش‌هایی که این روزها از سمت نهادهای قانون‌گذار کشور برای فعالین حوزه رمزارزها وجود دارد، نگرانی‌های زیادی برای افراد یا شرکت‌های فعال در این زمینه ایجاد شده است. سوالات بسیار زیادی برای کاربران و سرمایه‌گذاران این حوزه ایجاد شده است و دغدغه و نگرانی‌های زیادی در مورد سرنوشت آینده رمزارزها وجود دارد. به تازگی کمپینی متشکل از فعالین و طرفداران حوزه رمزارزها و به منظور ایجاد شفافیت و قانون‌گذاری درمورد فعالیت در این حوزه به دست انجمن بلاکچین ایران راه اندازی شده است. شرکت کنندگان و امضا کنندگان این کمپین خواستار شفافیت و تعیین قوانین مشخص برای فعالیت در این حوزه هستند. در صورتیکه تعداد امضا کنندگان این نامه و شرکت کنندگان در این کمپین به حد مشخصی برسد، کارگروهی ویژه برای پیگیری مستمر این موضوع ایجاد خواهد شد.

انجمن بلاکچین ایران با تشکیل این کمپین از فعالان و طرفداران بازار ارزهای دیجیتال درخواست کرده است که با شرکت در این کمپین و امضای این نامه به استمرار فعالیت صرافی‌ها و خدمات‌رسانان این حوزه کمک کنند.

انجمن بلاکچین ایران در توییتی علاوه بر دعوت از کاربران برای پیوستن به کمپین چنین اظهار کرده است:

اگر به تداوم فعالیت فعلی صرافی‌های رمزارزی ایرانی علاقمندید، برای کسب دستور رئیس جمهور برای دریافت سه ماه مهلت و ورود تشکل‌های خصوصی برای تعیین تکلیف آیین نامه اجرایی مصوبه هیات دولت در این رابطه، لطفاً این کارزار را امضا کنید.

این اقدام در پی اقدامات نهادهای قانون گذاری کشور در این خصوص صورت گرفته است. از نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به رییس بانک مرکزی میتوان به عنوان تازه ترین اقدام در این خصوص یاد کرد. بر اساس این نامه رئیس مجلس شورای اسلامی از رئیس بانک مرکزی خواسته است تا وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور، تعیین تکلیف شده و از ارائه خدمات درگاه های پرداخت به فعالان این حوزه که بدون مجوز در حال فعالیت هستند ممانعت به عمل آید. وی در بخشی از نامه خود چنین اظهار داشت:

طبق قوانین و مقررات کشور هرگونه فعالیت تحت عنوان «صرافی» در کشور صرفاً با ارائه مجوز از سوی بانک مرکزی مجاز است.

در نامه‌ای که انجمن بلاکچین ایران در پاسخ به این دستورات و همچنین به منظور دفاع از این حوزه در این کارزار برای امضا ارائه داده اند، چنین آورده شده است:

به استحضار می‌رساند بازار رمزارزها به موضوعی استراتژیک در ایران و جهان بدل شده که بسیاری از نخبگان کشور در آن فعالیت دارند. علیرغم قانونی بودن تبادل رمزارز به شرط قبول مسئولیت خطرپذیری توسط متعاملین بر اساس بند یک مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ ت ۵۵۶۳۷ ه مورخ ۹۸/۰۵/۱۳ هیئت وزیران، اقدامات شتاب‌زده بانک مرکزی در خصوص بستن درگاه‌های پرداخت در سالی که به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها موسوم شده است، می‌تواند به مشکلات مالی و بحران‌های اقتصادی امنیتی در این حوزه منجر شود.

همچنین در بخشی دیگر از نامه در مورد نادرست بودن برخوردهای قهری درمورد فعالیت در این حوزه و عدم وجود قوانین شفاف چنین آورده شده است:

ما، فعالین صنعت رمزارز و بلاکچین کشور خواستار آن هستیم تا با اجتناب از برخوردهای قهری و عجولانه در جهت انسداد درگاه پرداخت شرکت‌های فوق‌الذکر، مهلتی حداقل سه ماهه معین شده و در این مدت نسبت به تشکیل کمیته‌ای مشتمل بر تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط اعم از بخش دولتی و تشکل‌های بخش خصوصی مثل انجمن بلاکچین، انجمن فینتک، نظام صنفی رایانه‌ای کشور، نظام صنفی رایانه‌ای تهران، اتاق بازرگانی ایران با قید فوریت اقدام شود تا این کمیته بتواند آیین‌نامه اجرایی بند ۱ مصوبه فوق‌الذکر هیئت وزیران را تهیه و ارائه نماید تا بدینوسیله از خروج هنگفت ارز از کشور و ایجاد ناامنی اقتصادی در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها جلوگیری شود.

از دیگر اقدامات اخیر انجمن بلاکچین ایران در این مورد طراحی پرسش نامه ای در مورد موضع کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد حوزه بلاکچین  و رمزارزها بوده است. این انجمن با قرار دادن پرسش نامه ای در سایت انجمن بلاکچین از کاندیدهای ریاست جمهوری خواسته است تا با تکمیل این پرسش نامه موضع خود در مورد این حوزه را مشخص کنند و از این طریق به طرفداران این حوزه برای انتخاب رییس جمهور مد نظر خود کمک نمایند.

طبق اطلاعات موجود در مورد این کارزار تا کنون چیزی بیش از ۳۰۰۰ نفر در این کمپین شرکت کرده اند. افراد علاقه مند می توانند تا ۲۶ خرداد ماه و از طریق این لینک در این کمپین شرکت کنند. در صورتیکه تعداد افراد شرکت کننده به ۳۰ هزار نفر برسد، کارگروهی ویژه جهت پیگیری مستمر این موضوع تشکیل خواهدشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا