اخبار ارز دیجیتال

۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ سه شنبه، ۴ خرداد

اقتصاد آلمان در گزارش مالی سه ماهه اول سال  بیش از حد انتظار افت کرده است. سهام ایالات متحده و بیت کوین به سمت سقف های خود پیش می روند. به طور خلاصه ، نفت در انتظار اخبار مبتنی بر عرضه ایران است ، سهام آمازون (NASDAQ: AMZN) منتظر خبر خرید شرکت مترو گلدوین مایر است و کشور های اروپایی به دنبال مجازات کشور بلاروس به دلیل اجبار هواپیمای رایان ایر برای فرود هستند.
آنچه باید در مورد بازارهای مالی سه شنبه، ۴ خرداد، بدانید، اینجا آمده است:

 

۱. طبق گزارش مالی سه ماهه اول اقتصاد آلمان افت کرده است

با توجه به آخرین آمار و ارقام اقتصادی ، روز سه شنبه ، موج دوم همه گیری کوید ۱۹ در اروپا تاثیر آشکاری به آلمان، بزرگترین اقتصاد منطقه ، گذاشت.

در سه ماهه اول سال ، اقتصاد آلمان با یک افت بیش از حد انتظار مواجه شد و دراین سه ماه ۱.۸٪ و در سال ۳.۱٪ افت کرد. به دنبال اجرای محدودیت های مهار پاندمی مصرف کنندگان تمایل کمتری به مصرف پول نقد خود داشتند و در نتیجه آن نرخ پس انداز به سقف ۵.۴ درصدی خود صعود کرد. با این وجود هزینه های خانوار در این سه ماه ۵.۴ درصد کاهش یافت.

در همان زمان ، انگلیس در آغاز سال مالی جدید خود با ۳۱.۷ میلیارد پوند (۴۵ میلیارد دلار) کسری بودجه روبه رو شد. پاندمی کوید ۱۹ ، وضیعت دشواری برای خزانه‌ملی‌ این کشور ایجاد کرده است.

انتظار می رود میزان وام‌گیری سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بالغ بر ۲۰۰ میلیارد پوند ویا ۱۰٪ تولید ناخالص داخلی باشد ، با این حال کسری بودجه کشور به سقف ۱۴.۳درصدی تولید ناخالص داخلی در سال گذشته  می رسد.

دومین گزارش مالی از تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ایالات متحده روز پنجشنبه منتشر خواهد شد و قرار است تفاوت های روند بازیابی در دو قاره را نشان دهد.

نسخه چاپی اول آن از جهش ۶.۴ درصدی در سه ماه اول سال به صورت سالانه خبر می دهد. با افزایش بازگشایی از سال گذشته ، این بهترین گزارش مالی تولید ناخالص داخلی از سه ماهه سوم سال ۲۰۰۳ است.

 

۲. سهام‌ها بالاتر باز می شوند

سهام ایالات متحده قرار است روز سه شنبه بالاتر باز می شوند وبا شروع مثبت هفته ، سهام فناوری همچنان به رشد خود ادامه می دهند ، زیرا ترس از یک اقدام سریع سیاست برای مقابله با فشارهای تورمی کاهش یافته و بازگشایی کسب و کار ها ادامه می یابد.

تا ساعت سه بعد از ظهر به وقت ایران ، معاملات آتی داو جونز ۹۰ واحد یا ۰.۵٪ رشد کرده بود، معاملات آتی S&P 500 میزان ۰.۳ درصد و نزدک ۰.۵٪ افزایش یافتند.

شاخص های اصلی دوشنبه با رشد چشمگیری همراه بودند ، با میانگین صنعتی داو جونز ۰.۵٪ و S&P 500 میزان۱٪ صعود کرد ، در مقایسه با آنها نزدک کامپوزیت با ۱.۴ درصد سود ،عملکرد نسبتاً بهتری به نمایش گذاشت.

تمامی عوامل دیگر ظاهرا روبه راه است. بازگشایی مشاغل با شتاب بیشتری در حال انجام است و واکسن کوید باعث کند شدن شیوع موارد جدید در شهرهای نیویورک و لس آنجلس شده است. همچنین ایالات متحده در این هفته کمترین تعداد مبتلا به کوید ۱۹ در یک سال اخیر گزارش کرد و به دنبال آن، همه کودکان از ماه سپتامبر (شهریور) دیگر می توانند به صورت حضوری در کلاس های مدارس دولتی حضور یابند.

موج دیگری از گزارش درآمد ها از جمله AutoZone (NYSE:AZO), Nordstrom (NYSE:JWN), Toll Brothers (NYSE:TOL), Agilent (NYSE:A), Intuit (NASDAQ:INTU) و Urban Outfitters (NASDAQ:URBN) در سه ماه اول منتشر می شوند.

آمازون (NASDAQ: AMZN) نیز به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه این غول خرده فروشی در آستانه معامله ی خرید شرکت مترو گلدوین مایر با قیمتی بین ۸.۵ تا ۹ میلیارد دلار است ، مورد توجه قرار گرفت.

 

۳. بازیابی قیمت بیت کوین

بیت کوین ، بزرگترین ارز دیجیتال جهان ، روز سه شنبه پس از حجم فروش سنگین خود در آخر هفته به روند بازیابی با قدرت بیشتری ادامه داد .

در زمان نوشتن این مطلب، قیمت این رمزارز در۳۸۱۵۰ دلارمعامله می شود که در ۲۴ ساعت گذشته با بیش از ۱۷درصد افزایش از کف قیمت ۳۱۱۹۲ دلاری در روز یکشنبه ،بازیابی شد.

دلیل اصلی این روند توئیت منتشر شده توسط ایلان ماسک ، مدیر عامل شرکت تسلا (NASDAQ: TSLA) مبتنی بر صحبت وی با ماینر های بیت کوین در آمریکای شمالی درباره “ابتکارات پایداری” که برخی نگرانی ها را در زمینه رفع کند، است.

ماسک از حامیان اصلی بیت کوین و ارز های دیجیتال است. اما وی اخیراً روش پرداخت و خرید خودرو از طریق بیت کوین را متوقف کرده است و باعث تضعیف شدید بازار به دلیل نگرانی های خود درخصوص تأثیر ماینینگ به محیط زیست شد.

با این اوصاف ، بیت کوین فعلا از رکورد قیمت اواسط ماه آوریل (فروردین) خود در ۶۵,۰۰۰ دلار فاصله زیادی دارد. مقامات چین و ایالات متحده نیز به دنبال اعمال قوانین و مقررات مالیاتی برای کنترل بازار هستند.

علاوه بر این اخبار منفی ،روز دوشنبه آندرو بیلی (Andrew Bailey)، رئیس بانک مرکزی انگلیس ارز های دیجیتال را خطرناک خواند و در این مورد هشدار داد:
“من صریحاً در مورد دارایی های دیجیتالی تردید دارم ، زیرا آنها خطرناک هستند و شور و شوق زیادی به همراه دارند.”

علاوه بر این ، نوئل کوین (Noel Quinn) ، مدیر عامل HSBC عنوان کرد که این بانک بزرگ آسیایی به زودی ها قصد ندارد میز معاملات ارز های دیجیتال را برای مشتریان ارائه دهد.

 

۴. بلاروس

خشم بین المللی نسبت به اقدام بلاروس اجبار هواپیمای رایان ایر برای فرود و دستگیری یک روزنامه نگار معترض که تمایلی به پایان اعتراض خود نداشت ، ادامه دارد .

رهبران اتحادیه اروپا ، روز دوشنبه در بروکسل ملاقات کردند و بر اساس آن تصمیم بر این شد که تحریم های بیشتری علیه بلاروس اعمال شود. یکی از تحریم ها شامل تحریم های اقتصادی که شرکت های هواپیمایی اروپا را از پرواز در حریم هوایی بلاروس منع می کند و پرواز خطوط هوایی بلاروس از آسمان و فرودگاه های اروپا ممنوع می کند.

در حال حاضر ، اتحادیه اروپا با ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی ۸۸ بلاروسی ، از جمله رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکوو ۷ شرکت دیگر به دلیل سرکوب تظاهرات مینسک در پی اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته اعمال کرده است.

جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، نیز به تیم خود دستور داده است که “گزینه های مناسب” را در واکنش به مسئولان این کشور ارائه دهد .

با این اوصاف ، چنین اقدامی از سوی رژیم بلاروس حاکی از آن است که تحریم های اعمال شده تأثیر چندانی به رفتار آن نگذاشته است و لوکاشنکو کاملاً آماده تحریک مجدد کشور های غربی بود.

 

۵. کاهش قیمت نفت با ادامه روند گفتگو ها با ایران

به دنبال کنجکاوی فعالان بازار نسبت به تحولات جدید در مورد احتمال واردات نفت خام ایران به بازار جهانی ، قیمت نفت خام در روز سه شنبه پایین تر آمد ، اما توانست در سقف هفتگی خود حفظ شود.

تا ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت ایران ، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰.۴٪ افت به ۶۵.۷۷ دلار و نفت برنت با ۰.۴٪ افت به ۶۸.۱۲ دلار کاهش یافت.

گفتگوهای ایران و قدرتهای جهانی در وین این هفته برای حل و فصل مسائل برجسته در جهت سرگیری توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران ادامه خواهد یافت و ممکن است سرانجام آن برای رفع تحریمهای ایالات متحده علیه صادرات نفت خام ایران تمام شود.

با پیش بینی فعالان بازار مبتنی بربازگشت نفت ایران به بازارهای بین المللی نفت خام ، قیمت نفت هفته گذشته تقریباً ۳٪ کاهش یافت اما هنوز شکافهایی در مذاکرات باقی مانده است.

البته یکی از عوامل تاثیر گذار قطعی ایالات متحده ، بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان ، است. مبتلایان جدید به کوید ۱۹ در هفته گذشته کمترین افزایش را از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) ثبت کردند. این تحول در میزان مبتلایان جدید دقیقا قبل از روز یادبود کشته شدگان جنگی (آخرین دوشنبه در ماه مه) صورت می گیرد و به دنبال آن فصل رانندگی کشور در تابستان شروع خواهد شد.

سرمایه گذاران درحال حاضر منتظر اطلاعات عرضه نفت خام ایالات متحده از مؤسسه نفت آمریکا (API) که در اواخر روز منتشر می شود، هستند.

 

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد

 

منبع:investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا