اخبار ایرانبرگزیده ها

وزیر امور اقتصادی و دارایی: رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها را دارند!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که گفته می‌شود ایران توانسته است با رمزارزها تحریم‌ها را دور بزند، گفت:

باید با استخراج غیرمجاز آنها مقابله کرد و برای آن‌که بتوانیم جایگاه مناسبی در اقتصاد بین‌الملل پیدا کنیم، باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه و طرح مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف، اظهار کرد:

در زمینه اقتصاد هوشمند تعدادی پروژه تعریف شده بودند که باید به اجرا درمی‌آمدند. طی دو و نیم سال گذشته اقدامات مهمی طراحی شد و هم اجرا شد که بخشی از آنها به دلیل شرایط، متناسب با برنامه‌ها پیش نرفت و در این زمینه، انحراف ناشی از مدیریت خیلی کم بود.

وی با بیان این‌که عوامل جهش و توسعه را نشناختیم یا نتوانستیم در صورت شناخت از آنها استفاده کنیم، گفت

هنوز داریم درباره دولت الکترونیک صحبت می‌کنیم و عقب هستیم، بلکه اکنون باید درباره دولت هوشمند صحبت می‌کردیم. اگر تجارت الکترونیک را به تجارت موبایل و هوشمند تبدیل می‌کردیم، می‌توانستیم با وجود موانع تحریمی گام‌های موثری برداریم. در دو سال اخیر سهم تجارت الکترونیک نسبت به تولید ناخالص داخلی ۲٫۴ برابر شده است.

دژپسند رشد درآمدهای مالیاتی را منوط به استفاده از فناوری‌های ارتباطاتی دانست و افزود:

طی سه تا چهار سال آینده سهم بلاکچین به تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد. بنابراین، مقابل تحولات سریع فناوری‌های دنیا چون رمزارزها باید مدیریت فعالانه داشت؛ زیرا فرصت از دست داده می‌شود. هرچه اقتصاد سنتی باشد، درصد هزینه‌ها بیشتر است و فناوری‌ها در زمینه اقتصادی، هزینه‌ها را ۷۰ درصد کاهش می‌دهند.

وی ادامه داد:

با تکیه بر فناوری‌ها می‌توان تحریم‌ها را دور زد. رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها را دارند، اما باید با استخراج‌های غیرمجاز و غیرقانونی مقابله کرد. به این سمت برویم که سریع‌تر خودمان را با اجزای اقتصاد هوشمند منطبق کنیم. بازار سرمایه کشورمان از لحاظ بکارگیری فناوری‌ها بالاترین رتبه در دنیا را دارد.

وزیر اقتصاد گفت:

اگر می‌خواهیم در اقتصاد بین‌الملل جایگاه مناسبی پیدا کنیم، باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم. قانون پایانه‌های فروشگاهی باید تا پایان سال اجرا شود و اقتصاد هوشمند نباید با تغییر وزیر فراموش شود.

دژپسند ادامه داد:

وزارت اقتصاد در تلاش است تا در دولت، رمزارزها را به یک جایگاه قابل‌توجهی برساند. بهترین کار این است که با آنها برخورد فعال داشته باشیم و از مزایای آنها استفاده کنیم. اکنون اقتصاد در حال ضرر دیدن از رمزارزها است؛ زیرا به آن به دیده حذف نگاه می‌کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا