اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیل خبرهاتحلیل سهام های بین المللسهام بین المللیشاخص s&p 500شاخص داوجونزشاخص نزدک

۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ چهار شنبه، ۱۹ خرداد

نشست G-7 توسط بریتانیا و اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار خواهد گرفت ، تورم چین روبه رشد است، اخلال در شرکت فستلی باعث قطع گسترده اینترنت در جهان شد ، وال استریت بی صبرانه در انتظار اطلاعات پنج شنبه است و قیمت نفت خام افزایش یافت.

آنچه که پیش از شروع بازار در روز چهارشنبه باید بدانید به شرح زیر می‌باشد:.

 

۱. اظهارات بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره نشست G-7

جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده در اولین سفر خود به خارج از کشور پس از روی کار آمدن ، روز چهارشنبه عازم انگلیس می شود و برای اجلاس G-7 عازم سنت ایوز در کورنوال است.

در این جلسه احتمالاً میزان دسترسی واکسن ویروس کرونا و اختلافات در مورد چگونگی تزریق واکسن بیشتربرای کشورهای کم درآمد و همچنین حقوق مالکیت معنوی برای داروسازان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

قبل از گردهمایی روز پنجشنبه ، مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا قرار است ملاقات کنند تا اختلافات در ایرلند شمالی را حل و فصل کنند .

پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت مهلت های مشخصی را تعیین می کند که در آن کالاهای مختلفی می توانند برای مدتی بدون مانع از مرزهای کالایی جدید بین ایرلند شمالی و انگلیس عبور کنند.

در نتیجه ، کالاهایی که از انگلیس به ایرلند شمالی می رسند اکنون باید با مجموعه دیگری از بررسی های بهداشتی و ایمنی مندرج در اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشند و تأمین مواد غذایی و دارویی به این منطقه تحت تأثیر قرار گرفته است.

دولت محافظه کار بوریس جانسون اخیرا در تصمیمی یکجانبه مهلت کنترل ورود و خروج محصولات غذایی بین ایرلند شمالی و انگلیس را به مدت ۶ ماه دیگر و تا پایان ماه سپتامبر ۲۰۲۱ تمدید کرد. این مهلت در پایان ماه مارس منقضی می شد. در حالی که طبق توافقنامه برگزیت هر تصمیمی در این باره باید در مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا گرفته شود.

اتحادیه اروپا تصمیم یکجانبه دولت بریتانیا مبنی بر «ادامه کنترل ورود و خروج مواد غذایی بین انگلیس و ایرلند شمالی» را شدیدا محکوم کرد و آنرا نقض اساسی توافق نامه برگزیت خواند.

اروپا در این راستا اقدامات قانونی را علیه انگلیس در پیش گرفته است.

اتحادیه اروپا تنها در دو ماه اول سال ۲۰۲۱،‌ ژانویه و فوریه،‌ به بریتانیا زمان داده بود تا برای جلوگیری از هرج و مرج و تحت فشار قرار ندادن شرکت ها، کنترل ورود و خروج مایحتاج اولیه را در دست بگیرد تا این شرکت ها با «قوانین جدید برگزیت» در دوران پسا برگزیت بیشتر آشنا شوند.

۲. سهام بدون حرکت باقی ماندند

سهام ایالات متحده روز چهارشنبه عمدتا بدون تغییر باقی مانده است و با انتشار آمارم و ارقام تورم ایالات متحده در اواخر هفته ، سرمایه گذاران به دنبال خروج از پوزیشن های معاملاتی اصلی خود هستند.

در ساعت ۶:۳۰ صبح به وقت ET ، معاملات آتی داو جونز ۱۰ واحد و یا کمتر از ۰.۱٪ کاهش یافت ، درحالی که معاملات آتی S&P 500 و Nasdaq 100 هردو به میران ۰.۱ درصد رشد کردند.
S&P 500 و blue-chip میانگین صنعتی داو جونز هر دو تا حد زیادی بدون تغییر حفظ شده اند ، در حالی که Nasdaq به میزان ۰.۳٪ سود حاصل کرده است.

احتیاط قبل از انتشار آخرین نرخ تورم ایالات متحده در روز پنجشنبه ، فعالیت های سرمایه گذاران را محدود کرده اند .

شاخص قیمت مصرف کننده، یک جهش ۴.۲ درصدی نسبت به آوریل(فروردین) را تجربه کرد، که بیشترین رشد را از ۲۰۰۸ داشت . اقتصاددانان انتظار دارند این شاخص در ماه مه (خرداد) ۴.۷٪ نسبت به سال قبل افزایش یابد.

روند تند سهام میم فعلا ادامه دارد و به این رالی سهم های جدیدی پیوسته اند. سهام Clover Health (NASDAQ: CLOV) یک روز پس از تقاضای سرمایه گذاران حقیقی ۸۶ درصد بالاتر معامله شد. امروز نیز، پیش از شروع معاملات ۱۷ درصد بالاتر قرار دارد.

پیش از توجه بازار به این شرکت ، سهام AMC Entertainment (NYSE: AMC) و GameStop (NYSE: GME) به دلیل رشد های شدید خود در کانون توجهات ظاهر شده بودند.

 

۳. تورم در چین درحال افزایش است

در آستانه انتشار شاخص قیمت مصرف کننده در ایالات متحده برای ماه مه ، بازارهای مالی بی صبرانه منتشر اطلاعات روز پنج شنبه هستند. این یکی از آخرین داده های مهم اقتصادی پیش از نشست آتی بانک فدرال در هفته آینده خواهد بود.

قیمت عمده ی کارخانه های چین با سریعترین سرعت سالانه در بیش از ۱۲ سال در حال افزایش است و به دنبال آن افزایش قیمت کالاهای جهانی و فشارهای تورم جهانی را برجسته کرد.

شاخص قیمت تولید کننده (PPI) چین ۹.۰٪ در سال افزایش یافته است که جهشی شدید نسبت به رشد ۶.۸٪ در آوریل است. این افزایش ناشی از افزایش قابل توجه قیمت نفت خام ، سنگ آهن و فلزات غیرآهنی است.

 

۴-اخلال در شرکت قستلی

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد نقص فنی در سیستم شرکت ارائه خدمات ابری فستلی(NYSE: FSLY) باعث شد هزاران وبسایت دولتی، سایت‌های خبری، و شبکه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان برای نزدیک به یک ساعت قطع شود.

این شرکت در این باره نوشت: ما یک پیکره‌بندی خدماتی رایانه‌ای شناسایی کرده‌ایم که باعث اختلال در بودگاه‌های سراسر جهان شده بود و آن پیکره‌بندی را از کار انداخته‌ایم. شبکه جهانی ما دارد به وضعیت آنلاین برمی‌گردد.
این شرکت در یک پست وبلاگ که توسط نیک راکول ، مدیر ارشد مهندسی و زیرساخت خود نوشته شده است ، عنوان کرد: “این قطع گسترده و شدید بود ، و ما واقعاً از تأثیر آن بر مشتریان خود و همه کسانی که به آنها اعتماد می کنند عذرخواهی می کنیم.”

این مشکل اینترنتی در مدت کوتاهی حل و فصل شد و به بازیابی سهام این شرکت کمک کرد. سهام فستلی اوایل روز سه شنبه از ۴٪ از ضرر های خود را پس گرفت و ، تقریباً ۱۱٪ بالاتر بسته شد. امروز نیز تقریباً ۲٪ پیش از شروع معاملات رشد کرده است..

در جریان این قطعی اینترنت، سایت‌های پرترافیک مثل رد‌یت، آمازون، پی‌پل، سی‌ان‌ان، اسپاتیفای، الجزیره، و نیویورک‌تایمز از دسترس خارج شدند. این سایت‌ها با زمان‌های متفاوت بین چند دقیقه تا حدود یک ساعت، از سرویس خارج شده بودند.

شرکت فستلی، که شرکتی برای ارائه شبکه و سرویس کلاود است، بدون اشاره به جزئیات این رویداد، اعلام کرد که این اخلال در حوزه تعریف خدماتی شبکه بوده است.

 

۵. رشد نفت خام

قیمت نفت خام چهارشنبه با افزایش احتمالات رشد تقاضای سوخت همزمان بهبود اقتصاد جهانی ، به ویژه در ایالات متحده ، بزرگترین مصرف کننده در جهان ، افزایش یافت.
تا ساعت ۶:۳۰ صبح به وقت ET، هر بشکه نفت خام آمریکا ۰.۲٪ افزایش به ۷۰.۲۱ دلار رشد کرد. نفت برنت نیز با ۰.۲٪ رشد به ۷۲.۳۹ دلار صعود کرد.

روز سه شنبه ، موسسه نفت آمریکا گزارش داد که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) به۲.۱ میلیون بشکه کاهش یافت.

علاوه بر این ، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی خود را برای مصرف سوخت امسال در ایالات متحده به ۱.۴۹ میلیون بشکه در روز رساند ، در حالی که پیش بینی قبلی ۱.۳۹ میلیون بشکه در روز ثبت شده بود.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه حتی در صورت توافق با ایران هم صدها تحریم علیه تهران پابرجام می‌ماند.تردیدهایی در مورد احتمال بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی وجود دارد.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه بر عزم کشورش برای حفظ تحریم هایی که با مفاد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ منافات ندارند تاکید کرد. وی اظهار داشت: پیش بینی می کنم که حتی در صورت پایبندی به توافق صدها تحریم از جمله تحریم های وضع شده از سوی دولت ترامپ در صورت عدم تناقض با برجام پابرجا خواهند ماند. این تحریم ها تا زمانی که ایران رفتارش را تغییر دهد اجرا خواهند شد.

با این اوصاف بحث برانگیز است که قیمت فعلی نفت خام با افزایش بیش از ۴۰ درصدی از ابتدای سال تا به حال تا چه حدی می تواند افزایش یابد.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی‌باشد.

 

 

منبع: Investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا