اخبار آلت کوین هابرگزیده ها

کاهش ۹۵ درصدی کارمزد تراکنش‌ها در شبکه‌های بیت کوین و اتریوم!

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

کاهش فعالیت‌ها در شبکه‌های بیت کوین و اتریوم منجر به کاهش چشمگیر کارمزد تراکنش‌ها در این دو شبکه شده است.

بر اساس داده‌های منتشرشده، کارمزد استفاده از بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم به سرعت در حال کاهش بوده و طی دو ماه گذشته، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در این دو شبکه حدود ۹۳ تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.

کارمزد شبکه‌های بلاکچینی به ماینرهایی پرداخت می‌شود که وظیفه اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها را در یک بلاکچین مبتنی بر اثبات کار بر عهده دارند. رقم این کارمزد به سایز معامله (به بایت) و تعداد تراکنش‌هایی که کوین در گذشته انجام داده، بستگی دارد؛ چون هر زمان که کوینی جابه‌جا می‌شود، این موارد باید بررسی شوند. عرضه و تقاضا برای فضا نیز در تعیین کارمزد تراکنش موثر هستند؛ چون بسیاری از بلاکچین‌ها ظرفیت محدودی دارند.

کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم، همزمان با رکوردشکنی این دو ارز دیجیتال – به ترتیب در ماه‌های آوریل و می – به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۲۱ میلادی رسید.

میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در تاریخ ۲۴ آوریل برابر با ۶۲٫۷۷ دلار بود. تا این‌که روز یک‌شنبه ۶ ژوئن، این رقم با یک افت ۹۳ درصدی به ۴٫۳۸ دلار کاهش یافت. به این ترتیب، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در حال حاضر در سطحی قرار دارد که از دسامبر سال ۲۰۲۰ و قبل از آغاز بازار گاوی سال ۲۰۲۱ تاکنون مشاهده نشده بود.

همین الگوی کلی در بلاکچین اتریوم نیز مشاهده می‌شود. میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم در تاریخ ۱۲ می تا ۶۹٫۹۲ دلار افزایش یافت که یکی از دلایل اصلی آن، افزایش فعالیت‌های صرافی یونی سواپ (Uniswap) بود. روز یک‌شنبه، میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم با یک افت ۹۵ درصدی به ۳٫۴۴ دلار کاهش یافت، رقمی که از یکم ژانویه سال ۲۰۲۱ تاکنون مشاهده نشده بود.

میانگین کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه‌های بلاکچینی زمانی افزایش می‌یابد که قیمت کوین آنها یک جهش ناگهانی را تجربه کند و یا ارائه یک برنامه جدید باعث افزایش استفاده از شبکه شود.

-ethereum-transaction-fees
افزایش‌های تاریخی میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه‌های بیت کوین و اتریوم.

داده‌ها نشان می‌دهند تعداد تراکنش‌ها نیز در هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم در حال کاهش است. از ماه ژانویه تا ژوئن، تعداد معاملات روزانه بیت کوین از حدود ۴۰۰ هزار تراکنش به تنها ۱۷۵ هزار تراکنش رسیده است. به همین ترتیب، تعداد معاملات روزانه اتریوم نیز از ماه می تا ژوئن با یک افت ۳۷٫۵ درصدی، از ۱٫۶ میلیون تراکنش به ۱ میلیون تراکنش کاهش یافته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا