اخبار بیت کویناخبار جهانبرگزیده ها

یک مقام هلندی خواستار ممنوعیت کامل بیت کوین است!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در حالی که در روزهای گذشته، مجلس السالوادور بیت کوین (BTC) را به عنوان ارز رسمی و قانونی این کشور تصویب کرد، یک مقام هلندی ارز دیجیتال برتر جهان را مورد انتقاد قرار داده و خواستار ممنوعیت فوری و کامل آن شده است.

یکی از مقامات هلندی اظهار داشت هلند باید استخراج، معاملات و نگهداری بیت کوین را ممنوع کند؛ چون این ارز دیجیتال هیچ یک از سه کارکرد اصلی پول را برآورده نمی‌کند و در عین حال، ابزاری مفید برای مجرمان است.

پیتر هاسکمپ (Pieter Hasekamp)، مدیر دفتر تجزیه و تحلیل وزارت امور اقتصادی هلند، مقاله‌ای را تحت عنوان «هلند باید بیت کوین را ممنوع کند» منتشر کرد.

در راستای عنوان مقاله، هاسکمپ لیست طولانی از دلایل این‌که دولت هلند باید ممنوعیت فوری استخراج، معاملات و نگهداری بیت کوین را اعمال کند، آورده است. به گفته این مقام مسئول، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و فقط به این دلیل ارزش دارد که دیگران آن را می‌پذیرند.

این مقام اجرایی با اشاره به یک روایت ضد کریپتویی رایج، استدلال کرد که هیچ ارز دیجیتالی قادر به انجام هیچ‌یک از سه کارکرد اصلی پول، یعنی وسیله مبادله، واحد شمارش و ذخیره ارزش، نیست. وی همچنین به سایر استدلال‌های ضد بیت کوینی مانند نگرانی‌های امنیتی و خطرات کلاهبرداری اشاره کرد و اظهار داشت که ارزهای دیجیتال ابزاری مفید برای مجرمان هستند.

هاسکمپ در مقاله خود توجه ویژه‌ای به قانون گرشام (Gresham’s law) نیز داشت. قانون گرشام یک اصل پولی است که بیان می‌کند «پول بد، پول خوب را از رواج می‌اندازد.» هاسکمپ که بیت کوین را «پول بد» می‌داند، استدلال کرد که برای این ارز دیجیتال قانون گرشام می‌تواند برعکس عمل کند:

ارزهای دیجیتال تمام ویژگی‌های پول بد را دارند: نامشخص بودن منبع، ارزیابی نامشخص، شیوه‌های معاملاتی مشکوک. آیا قانون گرشام برگشته است؟ نه، برعکس. ارزهای دیجیتال در معاملات عادی استفاده نمی‌شوند. این‌بار پول بد از گردش خارج می‌شود؛ چون دیگر هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را بپذیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا