اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیل خبرهاتحلیل سهام های بین المللسهام بوئینگسهام بین المللیسهام شرکت های هواپیمایی و ایرلاینشاخص s&p 500شاخص داوجونزشاخص نزدک

۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ پنج شنبه، ۲۷ خرداد

امروز مواردی از جمله ، تاثیرات قابل توجه تصمیمات فدرال رزرو بر روی بازارهای مالی  ، افت سهام و قیمت نفت خام ،  اطلاعات بیکاری ایالات متحده  و اختلالات قطع اینترنت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

آنچه که پیش از شروع بازار در روز پنج شنبه باید بدانید به شرح زیر می‌باشد:

 

۱. بانک فدرال

بانک مرکزی ایالات متحده نشست سیاست گذاری دو روزه خود را با حفظ نرخ بهره و برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه  ، همانطور که انتظار می رفت ، به پایان رساند ، اما طبق پیش بینی های جدید ۱۱ نفر از ۱۸ مقام بانک مرکزی اشاره به افزایش نرخ های بهره را در سال ۲۰۲۳(۱۴۰۲) کردند.  به این ترتیب فدرال رزرو  به طور قابل توجهی انتظارات خود را از نرخ تورم در سال جاری افزایش داد و  برای افزایش نرخ بهره بازه‌های زمانی بعدی را مطرح کرد.

در ساعت ۶:۳۰ صبح به وقت ET ، دلارآمریکا به سطوحی افزایش یافت که در طی دو ماه اخیر چنین سطوحی را ندیده بود و شاخص دلار یا ۰.۵٪ در روز رشد  به ۹۱.۶۴۲ افزایش یافت.

همچنین بانک فدرال نرخ اصلی بهره کوتاه مدت خود را نزدیک به صفر نگه داشت. با این حال ، فدرال رزرو اعلام نکرد که چه زمانی برنامه خرید اوراق قرضه خود را کاهش می دهد. سرمایه گذاران از کنفرانس مطبوعاتی پاول در انتظار جزئیات چنین احتمالی بودند.

جروم پاول در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت: با ادامه بازگشایی ، تغییرات تقاضا می تواند بزرگ و سریع باشد ، مشکلات استخدام و سایر محدودیت ها می توانند سرعت تنظیم میزان عرضه را محدود کنند ، و این احتمال وجود دارد که تورم بالاتر و پایدارتر از حد انتظار باشد.

 

۲. افت سهام

سهام ایالات متحده پس از تحولات ناگهانی از طرف بانک فدرال غافلگیر شد و به دنبال آن، پنجشنبه پایین تر باز می شوند.

در ساعت ۶:۲۵ صبح به وقت ET ، معاملات آتی داو جونز ، S&P 500 و Nasdaq 100 به ترتیب ۰.۳ % ، ۰.۴% و ۰.۵ % کاهش یافتند.

سه شاخص اصلی بازار روز پنج شنبه ، blue-chip میانگین صنعتی داو جونز ، Nasdaq Composite و S&P 500 به ترتیب ۰.۵ درصد ، ۰.۸ درصد و ۰.۲ درصد افت را تجربه کردند.
شاخص های اصلی وال استریت از ضرر های حجیمی که در ابتدای شیوع پاندمی متحمل شده بودند، به طور قابل توجهی کاستند. هر سه بیش از ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته افزایش یافته اند و نزدیک به رکورد های خود هستند.

انگلیس و ایالات متحده روز پنجشنبه توافق کردند که اختلافات تجاری خود را در مورد ایرباس (PA: AIR) و بوئینگ (NYSE: BA) حل و فصل کنند.

از نظر درآمد ،توجه سرمایه گذاران به سهام شرکت نرم افزار رایانه ای Adobe (NASDAQ: ADBE) و سهام شرکت زنجیره ای مواد غذایی Kroger (NYSE: KR) جلب شده است.

 

۳. داده های بیکاری ایالات متحده

یکی از عواملی که باعث تصمیمات ناگهانی بانک مرکزی شد ، انتظار ایجاد قدرمندانه اشتغال در ماه های تابستان است.

بازارهای مالی امروز پنج شنبه با اولین آمار و ارقام مربوط به بازار کار در ساعت ۸:۳۰ صبح به وقتET مواجه خواهند شد.

تعداد افرادی که برای اولین بار در ایالات متحده اقدام به بیمه بیکاری کرده اند ، برای هفته منتهی به ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) به ۳۵۹۰۰۰ نفر کاهش یافته است ، که کمترین تعداد از زمان شیوع پاندمی است.

درخواست های ثبت شده برای مزایای بیکاری ، انتظار می رود در هفته منتهی به ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد ) از ۳.۴۹۹ میلیون نفر در هفته قبلش به ۳.۴۳۰ میلیون نفرکاهش یابد.

بر اساس داده های وزارت کار در اوایل ماه جاری ، آمار اشتغال در زمینه غیر کشاورزی ایالات متحده در ماه مه(اردیبهشت) به ۵۵۹,۰۰۰ افزایش یافت.

 

۴.نگرانی ها در حوزه ی امنیت سایبری

این روزها قطع اینترنت به امری عادی تبدیل شده است.

در اوایل روز پنجشنبه ،قطعی یک‌ساعته اینترنت در سطح جهانی، چند بانک بزرگ و شرکت هواپیمایی خسارت زد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که این قطعی اینترنت، تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی ایالات متحده و چندین شرکت مالی استرالیایی و همچنین سایر شرکت‌های مختلف در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داد و مشتریان «عصبانی» نیز قادر به دسترسی به وب‌سایت‌ها و برنامه‌های تلفن همراه نبودند.

ردگیری این مشکل نشان می‌دهد که علت آن بروز نقص فنی در شرکت ارائه‌دهنده فناوری «آکامای»، مستقر در ایالات متحده، بوده است.

بنا بر این گزارش، شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی، دلتا، یونایتد و ساوث‌وست ازجمله شرکت‌های آسیب‌دیده از این قطعی هستند و شرکت مالی «کامن‌ولث» استرالیا که بزرگ‌ترین شرکت مالی این کشور است نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که بسیاری از وام‌دهندگان اصلی این کشور از این بابت متضرر شده‌اند.

هفته گذشته رسانه‌ها و وب‌سایت‌های دولتی ایالات متحده، از جمله کاخ سفید، نیویورک تایمز، رِدیت و آمازون به علت خطایی که در شرکت فَستلی (Fastly)، از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات محاسبات ابری، رخ داده بود، به‌ طور موقت با مشکل روبه‌رو شدند.

یکی از موضوعاتی که جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، با ولادیمیر پوتین ، همتای روسی خود در نشست چهارشنبه در ژنو گفتگو کردند ، موضوعات مبتنی بر امنیت سایبری بود.

 

۵. کاهش قیمت نفت خام در پی رشد ارزش دلار آمریکا

نفت خام روز پنجشنبه با افت مواجه شد واز سقف های چند ساله ی خود کاهش یافت ، این کاهش به دنبال افزایش ارزش دلار به واسطه ی نشست فدرال رزرو صورت می گیرد.

در ساعت ۶:۲۵ صبح به وقت ET ، هربشکه نفت خام ایالات متحده پس از رسیدن به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) در روز گذشته ، با ۰.۱ درصد افت در ۷۱.۱۰ دلار معامله می شود ، از سوی دیگر نفت برنت با ۰.۱ درصد افت به ۷۳.۲۴ دلار کاهش یافت.

پس از رشد تقاضا به واسطه ی بهبود اقتصاد ناشی از شیوع کرونا و افزایش موفقیت آمیزبرنامه های واکسیناسیون ، بازارهای نفت خام امسال شاهد سود ۴۰ درصدی نفت شدند.

بیانیه فدرال رزرو بر این قرار است که این بانک ممکن است نرخ بهره را با سرعتی بسیار سریعتر از آنچه که تصور می شد ، افزایش دهد و در پی آن ، دلار آمریکا با افزایش قابل توجهی که داشت بیشترین سود یک روزه خود نسبت به ۱۵ ماه گذشته را به ثبت رساند.
در صورتی که ثبات دلار افزایش یابد، این باعث می شود نفت برحسب قیمت دلار در ارزهای دیگر گرانتر شود و به طور بالقوه بر اساس تقاضا قیمت نفت افزایش می یابد.

وزیر انرژی عربستان سعودی عبدالعزیز بن سلمان در کنفرانسی روز چهارشنبه ،عنوان کرد که بازار نفت هنوز در معرض خطر قرار دارد .

با این وجود ، در مقایسه با سودهای اخیر ، ضررها در روز پنجشنبه اندک بوده است ، زیرا رشد تقاضا روند روبه پایین آن را متوقف می کند.

به گفته اداره اطلاعات انرژی ، ذخایر نفت خام ایالات متحده هفته گذشته به شدت افت کرد و به ۷.۳۵۵ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۱ ژوئن(۲۱ خرداد) کاهش یافت و به دنبال آن پالایشگاه ها عملیات خود را به بالاترین حد ممکن از ژانویه ۲۰۲۰(دی ۱۳۹۸) افزایش دادند ، که نشانگر بهبود تقاضا است.
همچنین با افزایش قیمت ها ، توان تولیدی پالایشگاه ها در چین ، دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان ، در ماه مه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۴٪ رشد کرد و به سقف خود رسید.

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی‌باشد.

 

 

منبع:investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا