اخباراخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار فاندامنتالاخبار مقرراتمطالب ویژه

فلسطین قصد دارد برای کاهش وابستگی پولی به اسرائیل، ارز دیجیتال ملی خود را عرضه کند

تشکیلات پولی فلسطین اعلام کرده است که برای تسهیل استقلال پولی این کشور از اسرائیل، طرح صدور یک ارز دیجیتال ملی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

طبق توافق نامه هایی که در دهه ۱۹۹۰ میان دو کشور امضا شد، فلسطین توافق کرد که ارز ملی مخصوص به خود را ایجاد نکند. در نتیجه اقتصاد آنها در درجه اول به شِکِل (shekel) اسرائیل ، دینار اردن و دلار آمریکا متکی است.

در حال حاضر بانک های فلسطینی مبلغ بسیار زیادی شِکِل در اختیار دارند. یکی از دلایل این وضعیت این است که قوانین اسرائیل انجام معاملات بزرگ نقدی را با استناد به مقررات AML منع می کند. بعلاوه، اسرائیل میزان شِکِلی که بانک های فلسطینی می توانند ماهیانه به این کشور منتقل کنند را محدود کرده است. به همین دلیل، بانک های فلسطینی برای تأمین منابع پرداخت ارزهای خارجی به اشخاص ثالث، گاهی مجبور به گرفتن وام هستند و این امر مقدار مازادی اسکناس اسرائیلی را برای آنها باقی می گذارد. صدور یک ارز دیجیتال می تواند به طور بالقوه این آرایش ناکارآمد را مختل کند.

در حال حاضر، در مورد ارزهای رمزپایه دو مطالعه عمده در حال انجام است، اگرچه هنوز هیچ تصمیم قاطعی در این زمینه اتخاذ نشده است. فراس میلهم، مدیر تشکیلات پولی فلسطین گفت امیدواریم بتوانیم از یک ارز دیجیتال ملی برای سیستم های پرداخت درون کشور و حتی با اسرائیل و سایر کشورها استفاده کنیم. اما اینکه آیا این امکان وجود خواهد داشت یا خیر، هنوز جای سوال است.

از آنجا که اقتصاد فلسطین به شدت تحت تاثیر محدودیت های اعمال شده از سوی اسرائیل بر جریان آزاد کالا و مردم قرار دارد، ذاتاً ضعیف است. این وضعیت پس از اجتناب تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت مالیات های جمع آوری شده توسط اسرائیل از جانب آنها، تشدید شد.

راجا خلیدی، مدیر موسسه تحقیقات سیاست های اقتصادی فلسطین معتقد است شرایط اقتصادی کلان برای صدور مجوز عرضه یک ارز فلسطینی، اعم از دیجیتال یا غیره، به عنوان یک ابزار مبادلاتی وجود ندارد. با این حال، صدور ارز دیجیتال می تواند به عنوان یک نماد سیاسی از استقلال پولی فلسطین از اسرائیل عمل کند.

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی‌باشد.

منبع: beincrypto

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا