اخباراخبار سهام های بین المللیسهام آمازونسهام شرکت های تکنولوژیسهام ماکروسافتشاخص نزدک

پنتاگون از لغو قرارداد ابری JEDI مابین این وزارتخانه با مایکروسافت خبر داد

روز ششم جولای (۱۵ تیر) پنتاگون اعلام کرد که قرارداد ابری بحث برانگیز ۱۰ میلیارد دلاری که در زمان دولت ترامپ، با کنار گذاشتن کمپانی آمازون (NASDAQ: AMZN)، به شرکت مایکروسافت (NASDAQ: MSFT)  اعطا شده بود را لغو می کند. این قرارداد که قبلاً تحت عنوان پروژه “زیرساخت دفاعی سازمانی مشترک” (JEDI) به مایکروسافت اعطا شده بود، یک سری نبردهای حقوقی بین مایکروسافت و آمازون ایجاد کرده بود.

وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که در نظر دارد روی یک قرارداد به روز رسانی شده جدید با چند فروشنده تحت عنوان قرارداد “توانمندی های ابری مشترک برای جنگیدن” (JWCC) با آمازون و مایکروسافت کار کند که احتمالاً به هر دو شرکت واگذار می شود. پنتاگون افزود مایکروسافت و آمازون تنها ارائه دهندگان خدمات ابری هستند که می توانند نیازهای این نهاد را برآورده کنند اما با این وجود با ذهنی باز به تحقیقات بازار خود ادامه می دهد تا ببیند آیا سایر ارائه کنندگان خدمات ابری نیز می توانند الزامات مورد نیاز آن را فراهم سازند یا خیر.

طبق گفته پنتاگون ، قرارداد JEDI به یکی از آشفته ترین قراردادهای وزارت دفاع تبدیل شده است. پنتاگون در بیانیه مطبوعاتی روز ۶ جولای (۱۵ تیر) خود اظهار داشت که “به دلیل افزایش و تغییر نیازها، افزایش آگاهی های ابری و پیشرفت این صنعت، قرارداد JEDI Cloud دیگر پاسخگوی نیازهای ما نخواهد بود.”

در قرارداد JEDI شاهد بودیم که مایکروسافت با ساخت سیستم ذخیره ابری برای داده ها و فناوری های حساس نظامی، از جمله هوش مصنوعی، به مدرنیزه کردن عملیات های IT پنتاگون کمک کرده و توانسته است در طی ۱۰ سال، بیش از ۱۰ میلیارد دلار کسب درآمد داشته باشد.

برنده شدن مایکروسافت در مزایده قرارداد JEDI در مقابل آمازون منجر به ایجاد اختلاف نظرهای زیادی شد زیرا بسیاری از کارشناسان این صنعت معتقد بودند که آمازون در آن زمان گزینه قوی تر و بهتری برای برنده شدن این قرارداد بوده است. پس از آن، رایانش ابری آمازون، AWS، با شکایت به دادگاه فدرال آمریکا نسبت به تصمیم JEDI اعتراض کرد. این شرکت ادعا کرد که این تصمیم گیری با انگیزه سیاسی صورت گرفته است زیرا دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، به دلیل عدم علاقه شخصی خود به جف بزوس، مدیرعامل آمازون و مالک واشنگتن پست، نتیجه این قرارداد را تحت تأثیر قرار داده است.

بازرس کل پنتاگون سال گذشته با انتشار گزارشی مدعی شد که اعطای این قرارداد تحت تأثیر هیچ یک از مقامات کاخ سفید نبوده است. گفتنی است که پس از اعلام انعقاد این قرارداد، سهام مایکروسافت ۰.۴٪ رشد کرد. در حال حاضر نیز سهام این شرکت با ۰.۸۲% رشد در یک روز، ۲۷۹ دلار و ۹۳ سنت ارزش دارد. ارزش سهام کمپانی آمازون نیز با عملکرد قابل ملاحظه خود طی چند روز گذشته به ۳۶۹۶.۵۸ دلار رسیده است.

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی‌باشد.

منبع: coinspeaker

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا