اخباراخبار بزرگان ارز دیجیتالسهام تسلا

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا روز دوشنبه برای دفاع از خرید ۲/۶ میلیارد دلاری شرکت SolarCity به دادگاه می رود

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، روز دوشنبه در دادگاه حاضر می شود و خطر بزرگی در کمینش است، در صورت شکست در این پرونده، بیش از ۲ میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را از دست می دهد.

ماسک اولین شاهد در این دادرسی خواهد بود که از نقش خود در خرید ۲/۶ میلیارد دلاری تسلا برای SolarCity دفاع می کند. سهامداران این شرکت از ماسک و اعضای هیئت مدیره تسلا شکایت کرده و ادعا کردند که معامله ۲۰۱۶ به منزله کمک مالی به SolarCity بوده است.

آنها همچنین ادعا می کنند که این امر موجب تقسیم ثروت خانواده ماسک که از بزرگترین سهامداران این شرکت بودند شده است. ماسک و دیگران تمام جزئیات مربوطه را فاش نکردند و مسئولیت های امانتداری خود را زیر پا گذاشتند. ماسک همچنین از مذاکره درباره این پرونده سر باز زده است.

سال گذشته، اعضای هیئت مدیره این شرکت با سهامداران تسلا بویسله پرداخت ۶۰ میلیون دلار و بدون پذیرش تخلف، تسویه حساب کردند. ماسک، دومین فرد ثروتمند جهان، تنها خوانده این پرونده بود که تصمیم گرفت این دعوی را به دادگاه بکشاند.

هیچ هیئت منصفه ای وجود ندارد که ماسک آنها را متقاعد کند. سرنوشت وی توسط قاضی دادگاه دلاور، جوزف اسلایتس سوم تعیین خواهد شد.

ایلان ماسک در دادگاه

ماسک علاوه بر پرونده SolarCity، مشکلات حقوقی دیگری نیز داشته است.

به عنوان مثال، SEC در سال ۲۰۱۸ به دلیل کلاهبرداری ماسک و تسلا، برای پرداخت ۲۰ میلیون دلار از آنها شکایت کرد. این اتهامات پس از آن منتشر شد که ماسک در توییتی خبر از خرید تسلا به قیمت ۴۲۰ دلار برای هر سهم داد، اقدامی که باعث افزایش قیمت سهام تسلا شد. ماسک مجبور شد به طور موقت از سمت ریاست خود در تسلا به عنوان یکی از شرایط حل و فصل این پرونده کناره گیری کند.

در یک پرونده دیگر، وی پس از آنکه ورنون آنسورث، متخصص غارنوردی، ۱۲ کودک را از غاری در تایلند نجات داد، در توییتی از آنسورث با لفظ “Pedo Guy” (مرد پدوفیل) یاد کرد و باعث بدنام شدن او شد.

تسلا و ماسک با پرونده های قضایی دیگری نیز روبرو بودند، از جمله پرونده ای درباره جبران خسارت مدیرعاملی ماسک و تعدادی بازرسی فدرال با توجه به پرونده های مالی خود شرکت.

در پرونده SolarCity، قاضی باید تصمیم بگیرد که آیا ماسک در رسیدگی به مالکیت این شرکت، انصاف کامل را رعایت کرده یا نه.

به عبارت دیگر، آیا ماسک به نفع سهامداران تسلا عمل می کرد؟ و آیا ماسک هر آنچه که باید را به سهامداران می گفت؟

این نوع دادخواست که به عنوان اقدام مشتقه سهامداران شناخته می شود، توسط سرمایه گذاران به جای شرکت های خصوصی تشکیل می شود. در صورت پیروزی شاکیان، درآمد ممکن است به تسلا اختصاص یابد و به ذینفعانی که این دادخواست را آورده اند نرسد.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی باشد.

منبع: cnbc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا