اخبار کلاهبرداریبرگزیده ها

هکرِ درستکار! هکر پلی نتورک ۲۵۸ میلیون دلار را برگرداند!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تاکنون ۲۵۸ میلیون دلار از دارایی‌های دیجیتال سرقتی از پروتکل دیفای پلی‌نتورک (PolyNetwork) بازگردانده شده و هکر ادعا می‌کند که بقیه وجوه را در حین مذاکره با این تیم، در امنیت کامل حفظ خواهد کرد.

در تاریخ ۱۰ آگوست، بزرگترین هک تاریخ دیفای تا به امروز اتفاق افتاد که طی آن، مهاجم توانست ۶۱۲ میلیون دلار دارایی دیجیتال را از پروتکل چند زنجیره‌ای پلی‌نتورک به سرقت ببرد.

تام رابینسون (Tom Robinson)، دانشمند ارشد شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین الیپتیک (Elliptic)، در تاریخ ۱۱ آگوست اعلام کرد که هکر در حال حاضر تقریباً ۲۵۸ میلیون دلار از وجوه سرقتی را به پلی‌نتورک بازگردانده و با این حساب، هنوز ۳۵۴ میلیون دلار از دارایی‌ها را در اختیار دارد.

پس از حمله، مهاجم چندین بار آمادگی خود را برای بازگرداندن وجوه دزدیده شده اعلام کرد. این موضوع باعث شده که برخی فکر کنند او یک هکر کلاه سفید است و قصد داشته در مورد نقص‌های امنیتی موجود در پروتکل پلی‌نتورک، به تیم توسعه‌دهنده آن درس سنگینی بدهد.

با این حال، رابینسون ضمن ابراز مخالفت خود با این ایده، اظهار داشت:

بازگشت وجوه نشان می‌دهد که حتی اگر بتوانید دارایی‌های رمزارزی را سرقت کنید، به دلیل شفافیت بلاکچین و استفاده وسیع از ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاکچینی توسط مؤسسه‌های مالی، پولشویی و نقد کردن آنها بسیار دشوار است.

هکر پیام‌های خود را در تراکنش‌های اتریوم تعبیه می‌کند. با توجه به این پیام‌ها، به نظر می‌رسد که وی انگلیسی زبان نیست و به همین خاطر، هنوز علت اصلی این اقدام او مشخص نشده است.

با این حال، وقتی از او سوال شد که چرا دست به هک کردن این پروتکل زده و چرا پلی‌نتورک را برای هک کردن انتخاب کرده است، گفت که این هک را برای سرگرمی انجام داده و چون پروتکل‌های بین زنجیره‌ای برای او جذاب هستند، پلی‌نتورک را انتخاب کرده است.

با وجود چنین پاسخ‌هایی، او سپس ادعا کرد که این هک را به خاطر هدف والایی انجام داده و از آن زمان تاکنون، جهت حفظ امنیت توکن‌ها، آنها را میان آدرس‌های مختلف جابه‌جا می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا