اخبار ایرانبرگزیده ها

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران در آستانه قانونی شدن!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

بر اساس پیشنهاد جدید سازمان امور مالیاتی کشور، این سازمان در صدد ایجاد یک چارچوب قانونی برای وضع مالیات بر پلتفرم‌های معاملات رمزارزی فعال در کشور است.

دو ماه پس از درخواست حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین کشور، مبنی بر ایجاد چارچوب قانونی برای معاملات ارزهای دیجیتال، حال سازمان امور مالیاتی کشور ضرورت قانونی شدن معاملات دارایی‌های دیجیتال را مطرح کرده است.

این سازمان با یادآوری مقررات ایران مبنی بر این‌که برای وضع مالیات، ایجاد یک چارچوب قانونی لازم است، اظهار داشت دولت باید ضمن پیگیری تراکنش‎ها، تنها به صرافی‌های مجاز اجازه تبدیل ارز را بدهد.

سازمان امور مالیاتی معتقد است که چارچوب ارائه‌شده باید متناسب با قانون باشد؛ چراکه سختگیری‌ها در این حوزه می‌تواند به گسترش معاملات رمزارزها در بازار سیاه منجر شود.

مالیات بر سود سرمایه، مالیات پایه ثابت و مالیات شغلی، سه نوع مالیاتی هستند که توسط سازمان امور مالیاتی برای پلتفرم‌های معاملات رمزارز پیشنهاد شده‌اند.

سازمان امور مالیاتی حتی منابع مالی غیرمتمرکز را نیز در نظر گرفته و برای مطابقت بیشتر فعالیت این پلتفرم‌ها با مقررات مبارزه با پولشویی، پیشنهاد کرده است که برای معاملات انجام‌شده در صرافی‌های غیرمتمرکز، محدودیت‌های بیشتری تعیین شود.

از سوی دیگر، کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اخیرا لایحه‌ای را برای محدود کردن استفاده از ارزهای دیجیتال در داخل کشور و در عین حال، ارائه یک چارچوب قانونی روشن‌تر برای ماینرها، تهیه کرد. استخراج رمزارزها اگرچه برای ماینرهای مجاز قانونی است، اما به دلیل نگرانی‌های مربوط به مصرف بالای انرژی توسط آنها، آن هم در ماه‌های گرم تابستان، به طور موقت تا پایان شهریور ماه ممنوع اعلام شده است.

علاوه بر این، به دلیل تحریم‌ها ایران به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اجازه داده است تا از رمزارزهای استخراج‌شده در داخل کشور برای واردات کالا استفاده کنند، اما انجام پرداخت‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور ممنوع است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا