اخبار ایراناخبار صرافی هابرگزیده ها

صرافی‌های رمزارز درگاه پرداخت می‌گیرند! این بار با تایید بانک مرکزی و بدون اینماد

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مخالفت پرداخت‌یارها با اجرایی شدن ابلاغیه شاپرک مبنی بر الزام اینماد برای کسب‌وکارهای اینترنتی، تا جایی پیش رفت که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بار دیگر برای شفافیت بیشتر به موضوع ورود کرد. این مرکز با انتشار اطلاعیه‌ای سعی در ارائه تدابیر مشترک برای اجرای بهینه الزام اینماد برای پرداخت‌یارها داشته است.

این اطلاعیه برخلاف خواسته پرداخت‌یارها که توقف این طرح بود، فقط راه‌های اجرای این طرح را تسهیل کرده و در تلاش برای اجرای کارآمدتر آن است.

در بخش ابتدایی این اطلاعیه به ابلاغیه شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه اشاره شده و همچنین، طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

از همین ‌رو، بنا بر آن‌چه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی عنوان کرده:

بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌‌ها، بر اساس پیشنهادهای مطرح‌شده بخش خصوصی، تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پس از الزام شرکت‌های PSP به ارائه درگاه پرداخت تنها به کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)، ابلاغیه مربوط به الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه ۱۴۰۰ توسط شرکت شاپرک صادر شد.

با این حال، با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به ویژه در مورد کسب‌وکارهای خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بانک مرکزی و شاپرک اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکارهای لازم جهت رفع نگرانی‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به صورت زیر کردند:

۱- به منظور تسهیل حداکثری برای کسب‌وکارهای خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفاً با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.

۲- محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار وجود نخواهد داشت، ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب‌وکارهای خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین‌شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب‌وکارها موظفند ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌دار اقدام کنند.

۳- به منظور رفع مشکل کسب‌‌وکارهای فعال در حوزه‌های مالی جدید (مانند ارزهای دیجیتال) که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌‌ها انجام نشده است، پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه اینماد صرفاً با احراز هویت و دامنه انجام و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آنها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌‌های مذکور با تشخیص و تأیید بانک مرکزی انجام پذیرد.

۴- مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب‌وکارها اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی خود، در قالب وب سرویس برای شرکت‌‌های پرداخت‌یار دارای زیرساخت لازم فراهم کند.

۵- در مورد حالت بازارگاهی (marketplace)، در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده، ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین‌کننده به صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال، رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا