اخبار ایرانبرگزیده ها

طرح مجلس برای ارزهای دیجیتال | جدا شدن موضوع مبارزه با تخلفات رمزارزی از قانون قاچاق کالا و ارز

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:

موضوع مبارزه با تخلفات در حوزه رمزارزها را از قانون قاچاق کالا و ارز جدا کردیم که در یک قانون جامع همه احکام مورد نظر را بیاوریم.

پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی بازار، با اشاره به تدوین احکام قانونی در زمینه تخلفات در حوزه رمزارزها در مجلس گفت:

در متن قبلی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در کمیسیون تصویب شد، شورای محترم نگهبان نسبت موضوع رمزارزها در این قانون ایراد گرفت.

وی با بیان این‌که حوزه رمزارزها به عنوان پدیده‌ای جدید در نظام اقتصادی تلقی می‌شود، اظهار داشت:

از این رو، تلاش کردیم تا موضوعات مربوط به حوزه رمزارزها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد؛ چراکه ممکن است گنجاندن این موضوعات در قانون قاچاق کالا و ارز در تعاریف و محتوا و نحوه رسیدگی‌ها ایجاد اشکال کند.

پورابراهیمی با بیان این‌که گزارش ماده ۴۵ کمیسیون اقتصادی درباره رمزارزها و طرح اولیه در این زمینه، در دستور کار صحن علنی قرار دارد، گفت:

لذا ما به جایی که یک حکم جزیی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه رمزارزها داشته باشیم، انشالله به زودی و بعد از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی پیرو ماده ۴۵ درباره رمزارزها، محتوای احکام قانونی در بخش‌های مختلف را تعیین خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که در این طرح تکالیفی بر عهده مجموعه مبارزه با پولشویی وزرات اقتصاد و بانک مرکزی در ارتباط با صرافی‎هایی که در حوزه رمزارزها فعالیت می‎کنند، گذاشته خواهد شد، افزود:

همچنین در این طرح تکالیفی برای وزرات نیرو درباره تأمین برق رمزارزها و تکالیفی برای وزرات صمت درباره صدور مجوز فعالیت در حوزه رمزارزها مدنظر قرار گرفته است.

در نهایت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که همه موارد منتهی به فعالیت رمزارزها در یک طرح جداگانه لحاظ خواهد شد، گفت:

امیداوریم همزمان با این موضوع، ما حکمی را در ارتباط با نحوه مبارزه با مصادیق و تخلفات در حوزه رمزارزها که به ذیل قانون قاچاق کالا و ارز اصابت می‎کند، داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا