آمریکااخبار ارز دیجیتالاخبار جهانجرایم

دولت آمریکا برای ره‌گیری مجرمان سایبری ۱۰ میلیون دلار ارز دیجیتال جایزه می‌دهد

وزارت امور خارجه آمریکا قصد دارد تا با پرداخت جوایز چند میلیون دلاری به هکرهای کلاه‌سفید، مجرمان سایبری که از سوی کشورهای دیگر پشتیبانی می‌شوند را شناسایی کند. قرار است این پاداش‌ها به صورت ارز دیجیتال پرداخت شود.

به گزارش کریپتو پوتیتو، وزارت امور خارجه آمریکا در تلاش است تا جرائم سایبری این کشور را با افزودن ابتکاری جدید به برنامه «پاداش برای عدالت» متوقف کند. در نتیجه این نهاد به هر فردی که بتواند اطلاعاتی برای شناسایی هکرهای مورد حمایت سایر دولت‌ها ارائه دهد، تا ۱۰ میلیون دلار ارز دیجیتال پاداش خواهد داد.

پاداش برای عدالت یکی از برنامه‌های وزارت امور خارجه ایالات متحده است که بر اساس آن هر شخصی که اطلاعات مفیدی در رابطه با اقدامات امنیتی علیه این کشور ارائه دهد پاداش دریافت می‌کند.

هفته گذشته جمعی از هکرها و متخصصان امنیت سایبری در کنفرانس مشهور بلک هت بریفینگز (Black Hat Briefings) شرکت کردند. وزارت امور خارجه آمریکا این برنامه را از طریق کیوآر کدهایی (QR Code) که بر روی بروشورها و تیشرت‌ها چاپ شده بودند تبلیغ می‌کرد. حاضران کنفرانس با اسکن این کدها به صفحه برنامه پاداش برای عدالت هدایت می‌شدند که تمام اطلاعات لازم درباره این پاداش در آن موجود است.

شرکت‌کنندگان می‌توانند از طریق تور (TOR) به کانال پاداش برای عدالت دسترسی داشته باشند. تور مرورگری است که امکان تحقیقات و برقراری ارتباطات به‌طور ناشناس را فراهم می‌کند. مقامات وزارت خارجه معتقدند که دارک وب (Dark Web) و فناوری‌های مدرنی چون ارزهای دیجیتال و بلاک چین ابزارهای مناسبی برای برقراری ارتباط با هکرهای کلاه‌سفید هستند.

یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان (CNN) گفت است:

دارک وب ناشناس بودن و سطوح اولیه‌ای از امنیت را فراهم می‌کند که احتمالاً برای این گروه‌ها مناسب‌تر باشد. بنابراین من فکر می‌کنم یافتن افراد و دسترسی به آنها با استفاده از فناوری‌ای که با آن راحت‌تر هستند، هدف اصلی برنامه پاداش برای عدالت باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا یک ماه پیش و بعد از تصمیم بایدن، بی‌سروصدا اعلام کرد که زمان تقویت امنیت سایبری کشور فرا رسیده است.

دولت آمریکا مقامات روسیه و چین را متهم کرده که از هکرها برای نفوذ به چندین سازمان و وزارتخانه دولتی ایالات متحده استفاده کرده‌اند. تفاوتی که وجود دارد این است که با گذشت چهار دهه از تاریخ اجرای برنامه پاداش برای عدالت، مشارکت‌کنندگان اکنون این امکان را دارند که پاداش خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود:

امکان واریز وجه به‌صورت الکترونیکی را فراهم خواهیم کرد، هنوز می‌توانیم چمدان‌های پر از پول را تحویل دهیم و تحویل هم می‌دهیم، [البته] می‌توانیم پاداش‌های غیرنقدی هم ارائه کنیم. اکنون اما پاداش‌گیرنده می‌تواند هر ارز دیجیتالی که دوست دارد را انتخاب کند.

مأموران وزارت خارجه آمریکا اشاره‌ای به این موضوع نکردند که دولت چه موارد استفاده دیگری برای ارزهای دیجیتال در نظر دارد. با این حال به صراحت اعلام کردند که دولت بایدن به دلیل مسائل مربوط به امنیت سایبری مایل به ردیابی تراکنش‌های ارز دیجیتال است. پیش از این اف‌بی‌آی (FBI) در اقدامی مشابه هنگام بازپس‌گیری بیش از ۲.۱ میلیون دلار بیت کوین که شرکت کولونیال پایپ‌لاین (Colonial Pipline)، غول نفتی آمریکا به‌عنوان باج پرداخت کرده بود، توانسته بود تراکنش‌های ارز دیجیتال را ردیابی کند.

دولت بایدن تمایل دارد با حمایت از اصلاحیه سناتور وارنر (Warner)، مقررات سخت‌گیرانه‌تری را درمورد ارزهای دیجیتال وضع کند که در مقایسه با راهکارهای موجود در لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی که اخیراً توسط سنا تصویب شد، آسیب بیشتری به‌همراه خواهد داشت.

باوجود اینکه وارنر و چندین سناتور دموکرات دیگر از جمله سینتیا لومیس (Cynthia Lumis) و پت تومی (Pat Toomey) برای ارائه یک اصلاحیه جدید با یکدیگر همکاری کردند، این طرح به دلیل مخالفت شدید سناتور ریچارد شلبی (Richard Shelby) شکست خورد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا