اخباراخبار سهام های بین المللیسهام آمازونسهام بین المللیسهام تسلا

شرکت Blue Origin از دولت آمریکا به دلیل اعطای قرارداد فرود بر ماه به اسپیس ایکس، شکایت کرد

بنابر گزارش رویترز-واشنگتن،شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) متعلق به جف بزوس(Jeff Bezos) از دولت ایالات متحده به دلیل تصمیم ناسا مبنی بر اعطای قرارداد فرود ۲.۹ میلیارد دلاری به ماهواره اسپیس ایکس(SpaceX) ایلان ماسک شکایت کرد.

بلو اوریجین اعلام کرد که شکایت آن روز جمعه در دادگاه دعاوی فدرال آمریکا “تلاشی برای رفع اشکالات در سیستم فرود انسانی ناسا است.”

وی افزود: “مسائل مطرح شده در این تدارکات و نتایج آن باید برای ایجاد رقابت منصفانه و اطمینان از بازگشت امن به ماه برای آمریکا” مورد بررسی قرار گیرد.

ماه گذشته، دفتر پاسخگویی دولت (GAO) از تصمیم انتخاب یک تأمین کننده فرود بر ماه و به طور کلی از اداره ملی هوا-فضا حمایت کرد و اعتراض Blue Origin را رد کرد.

پرونده شکایت Blue Origin همچنان بسته، مانده است. ناسا باید تا ۱۲ اکتبر(۲۰مهر) پاسخی به این چالش ارائه دهد.

دفتر پاسخگویی دولت (GAO)، “استدلال های اعتراضی مبنی بر اینکه ناسا در دادن امتیاز به SpaceX عملکرد نادرستی داشته است را رد کرد.”

Blue Origin، شرکت موشکی که توسط آمازون (NASDAQ:AMZN) تأسیس شده است، قبلاً معتقد بود که در تصمیم های ناسا “مشکلاتی اساسی” وجود دارد و GAO به دلیل محدودیت صلاحیت قضایی قادر به حل آنها نیست.

ناسا، که فوراً در مورد شکایت Blue Origin اظهارنظر نکرد، در ماه ژوئیه(مرداد) گفت که “تصمیم GAO به ناسا و SpaceX اجازه می دهد تا جدول زمانی را برای فرود اولین افراد بر روی ماه پس از ۵۰ سال تعیین کنند.”

تیم ناسا به سرپرستی تسلای ماسک (NASDAQ:TSLA)، در جستجوی پیشنهادی برای سفینه فضایی بود که فضانوردان را تحت برنامه آرتیمیس(Artemis) به سطح ماه منتقل می کند تا انسان را برای اولین بار از سال ۱۹۷۲(۱۳۵۰) به ماه بازگرداند.

در ماه آوریل(فروردین)، ناسا قرارداد ساخت چنین سفینه فضایی را تا سال ۲۰۲۴(۱۴۰۲) به SpaceX اعطا کرد.

اگر آژانس فضایی آمریکا قرارداد فرود ماه را به Blue Origin واگذار کند، بزوس پیشنهاد کرده است تا ۲ میلیارد دلار از هزینه های ناسا را ​​تامین کند.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی باشد.

منبع:investing.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا