اخبار اتریومبرگزیده ها

پیش‌گویی‌های خالق اتریوم به حقیقت پیوست؟!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

با پایان دهه‌ای که گذشت، ویتالیک بوترین، خالق و هم‌بنیان‌گذار اتریوم، پیش‌بینی‌های خود را که در طول سال‌ها انجام داده بود، در یک رشته توییت مرور کرد و نشان داد که استعداد خوبی در مورد ایده‌های انتزاعی دارد.

بوترین این تاپیک را با پرداختن به مقاله خود به تاریخ ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۳ آغاز کرد که در آن، بر مزایای کلیدی بیت کوین، یعنی بین‌المللی بودن و مقاومت آن در برابر سانسور، تأکید کرده بود. بوترین در این مقاله به پتانسیل بیت کوین در حفاظت از قدرت خرید شهروندان، از ایران تا آرژانتین و حتی چین و آفریقا، اشاره کرده بود. او در توییت‌های جدید خود، از ایده‌های ده ساله خود در مورد تأثیرات منفی قانون‌گذاری بیت کوین حمایت کرد.

ethereum-white-paper-defi
بخشی از مقاله بوترین در سال ۲۰۱۳.

این کارآفرین همچنان معتقد است که «اینترنتِ پول نباید بیش از ۵ سنت برای هر تراکنش هزینه داشته باشد» و تلاش‌های مداوم اتریوم برای بهبود قابلیت‌های مقیاس‌پذیری این شبکه بلاکچینی را برجسته کرد.

بوترین همچنین با استناد به سه استدلال «زنجیره‌های مختلف برای اهداف مختلف بهینه‌سازی می‌شوند؛ ‌در صورت وجود زنجیره‌های زیاد، کارمزدها کم می‌شود؛ و در صورتی که تیم توسعه‌دهنده اصلی اشتباه کند، نیاز به جایگزین دارد»، افزود:

من قبل از اینکه آلت کوین‌ها جالب باشند، آنها را دوست داشتم.

در همین حال، بوترین از حمایت خود از بیت کوین کش (BCH) عقب‌نشینی کرد و گفت جوامعی که حول یک شورش شکل گرفته‌اند، حتی اگر دلیل خوبی داشته باشند، اغلب راه سختی پیش‌رو دارند و اضافه کرد:

آنها شجاعت را بر شایستگی ارج می‌نهند و به جای یک راه منسجم رو به جلو، حول مقاومت متحد شده‌اند.

بوترین در ادامه اظهار داشت که در وایت‌ پیپر اتریوم، مفهوم دیفای پیش‌بینی شده بود. او البته به این موضوع هم اشاره کرد که در این وایت پیپر، هیچ اشاره‌ای به مفهوم NFT‌ها نشده است!

در اوایل ماه دسامبر، بوترین دیدگاه خود را برای یک نقشه راه قابل‌قبول برای اتریوم ۲.۰ به اشتراک گذاشت. در همین راستا، او یک طرح ضدتقلب یا ZK-SNARKS را پیشنهاد کرد که می‌تواند به عنوان جایگزین ارزان‌تری برای کاربران جهت اعتبارسنجی بلاک‌ها باشد. بوترین می‌گوید:

(با این به‌روزرسانی‌ها) ما زنجیره‌ای خواهیم داشت که در آن تولید بلاک همچنان متمرکز است، اما اعتبارسنجی بلاک‌ها بدون نیاز به اعتماد (trustless) و بسیار غیرمتمرکز بوده و قابلیت ضدسانسور آن، مانع از سانسور تولیدکنندگان بلاک می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا