اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیل خبرهاسهام بین المللی

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

سال ۲۰۲۲ با انتشار مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی ماه دسامبر(آذر-دی) آغاز می‌شود که حاکی از نشانه‌های حائز اهمیتی برای وضعیت اقتصاد سال است. این درحالیست که تشدید سیاست‌های بانک های مرکزی ادامه دارد و میزان و چگونگی تاثیرات سویه اومیکرون درحال مشخص شدن است. فصل درآمد به پایان نرسیده است. در این راستا ، چندین شرکت در هفته پیش رو گزارشات مالی خود را منتشر می کنند. نشست اوپک می تواند مهمترین رویداد هفته باشد و تاثیرات قابل توجهی را در سال پیش رو به دنبال داشته باشد.

 

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

 

۱. گزارش اشتغال ماه دسامبر

گزارش تعداد مشاغل جدید غیر کشاورزی ایالات متحده روز جمعه ارائه خواهد شد. انتظارات حاکی از رشد ۴۰۰ هزاری مشاغل در مقایسه با ۲۱۰ هزار شغل در ماه گذشته است. گفتنی است که به طور متوسط ​​۴۹۴ هزار شغل در شش ماه گذشته به اقتصاد افزوده شد. انتظار می رود نرخ بیکاری از ۴.۲ درصد به ۴.۱ درصد کاهش یابد.

مسئله بیکاری به خصوص با توجه به پیش بینی و اهداف فدرال رزرو از اثرات منفی نرخ تورم است. بنابراین یک گزارش اشتغال قدرتمند می تواند شرایط را برای تداوم برنامه های فدرال رزرو مبنی بر تشدید سیاست های مالی و افزایش نرخ بهره مهیا کند. شایان ذکر است که به دنبال گزارش‌های اشتغال ماه اوت(مرداد-شهریور) و سپتامبر(شهریور-مهر) که در میان موج شدید سویه دلتا منتشر شدند ، آمار و ارقام در این راستا افزایش یافتند. درحال حاضر ،محدودیت‌های جدید نه چندان زیادی در واکنش به سویه اومیکرون اعمال شده اند که منجر به تغییر رفتار مصرف‌کنندگان شده و در حقیقت با توجه به تعداد بالای مبتلایان ، آمار و ارقام را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

۲. نشست اوپک پس از پشت سر گذاشت سالی متمایز برای نفت خام

نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز سه شنبه برگزار خواهد شد. نشست پیشین اوپک مجدداً بر پایه تصمیم آن مبنی بر افزایش تدریجی تولید نفت در سال ۲۰۲۲ برگزار شد. طی این نشست ،اعضای اوپک معتقد بودند که تأثیرات ناشی از سویه اومکیرون بر تقاضا نفت خام ، ناچیز است ، درحالی که در یک ماه گذشته شاهد رکوردزنی تعداد مبتلایان به کووید و لغو هزاران پرواز بوده ایم. با این حال ، فعلا به طور کامل مشخص نیست که شدت این سویه کمتر از سویه های پیشین است ویا خیر. حال، بازار در انتظار نشست هفته پیش روی اوپک است که در آن ، خواهیم دید این سازمان به سیاست خود پایبند می ماند ویا آنرا تغییر می دهد.

نفت خام طی سال ۲۰۲۰ ، بالغ بر ۵۰ درصد افزایش یافت. گفتنی است که نفت خام WTI بهترین عملکرد خود را از سال ۲۰۰۹ به نمایش گذاشت. انتظار می‌رود روند بهبود تقاضا به سطوح قبل از همه‌گیری بازگردد و حتی با وجود سیاست اوپک مبنی بر افزایش تولید ، نفت خام مورد حمایت قرار گیرد.

 

۳. آمار و ارقام شاخص قیمت مصرف‌کننده(CPI) و شاخص مدیران خرید(PMI) در سراسر جهان

گزارشات شاخص PMI طی هفته پیش رو در سرتاسر جهان منتشر خواهد شد که یکی دیگر از معیارهای کلیدی در راستای ارزیابی فعالیت اقتصادی است. با توجه ادامه مشکلات زنجیره تامین، می توان انتظار داشت که تولید با توجه به “عادی سازی شرایط پس از همه گیری افزایش یابد، اما تغییرات آب و هوای زمستانی در نیمکره شمالی ممکن است رشد شاخص خدمات را با وقفه روبه رو کند.

گزارشات شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) نیز در این هفته از سوی کشورهای مختلف منتشر خواهد شد. کره جنوبی نخستین کشوری است که گزارشات خود را منتشر می کند. گزارشات کشورهای اروپایی و سپس منطقه یورو در روز های پایانی هفته دنبال خواهد شد.

 

۴. هفته ای برای خرده فروشان

با توجه به اینکه شرکت ها دفاتر سالانه خود را می بندند ، فصل درآمد سه ماهه چهارم در هفته پیش رو برقرار خواهد بود و چندین گزارش مالی منتشر خواهد شد.

والگرینز بوتز آلینس (Walgreens Boots Alliance) ،شرکت خرده فروش دارو مستقر در ایالات متحده ، با توجه به اینکه گزارش مالی خود را در روز پنجشنبه پیش از باز شدن بازارمنتشر می کند ، در کانون توجهات قرار دارد. انتظار می‌رود که این شرکت ، به میزان ۳۲.۴۶ میلیارد دلار درآمد گزارش کند که ۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال کاهش می یابد.

شرکت خرده فروش بد بت اند بیاند(Bed Bath & Beyond) (NASDAQ:BBBY) نیز صبح روز پنجشنبه ، صورت سود و درآمد خود را گزارش می دهد.

شرکت هرمان‌میلر (Herman Miller) (NASDAQ:MLKN) روز سه شنبه گزارش مالی خود را منتشر می کند. انتظار می‌رود که سازنده مبلمان اداری ، درآمدی برابر با ۱.۰۴ میلیارد دلار گزارش کند.

شرکت های WD-40 Company (NASDAQ:WDFC)، Constellation Brands (NYSE:STZ) و PriceSmart Inc (NASDAQ:PSMT) نیز گزارشات خود را منتشر خواهند کرد.

 

۵. رئیس جمهور بایدن و پوتین مجددا گفت وگو می کنند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه قرار است روز پنجشنبه با توجه به تداوم تنش‌ها در مرز اوکراین و روسیه گفتگوی تلفنی کنند. این دومین تماس تلفنی این دو رئیس جمهور در سه هفته اخیر است.

مقامات ایالات متحده و روسیه قرار است دوشنبه آینده، ۱۰ ژانویه(۲۰دی)، در ژنو با هم دیدار کنند.

همچنین انتظار می‌رود رئیس‌جمهور بایدن امروز با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در راستای ابراز حمایت خود از اوکراین صحبت کند.

علاوه بر وجود خطر بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی ، این وضعیت می تواند با توجه به قیمت انرژی اروپا و اثرات منفی نرخ تورم در زنجیره تامین مواد غذایی ،سرمایه‌گذاران را درگیر کند.

 

 

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی‌باشد.

منبع:investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا