اخبار ارزهای دیجیتالبرگزیده ها

ترجیح موسسات سرمایه‌گذاری: اتریوم یا بیت کوین؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

بعد از پنج هفته پیاپی خروج سرمایه، نهادهای سرمایه‌گذاری بالاخره توجه خود را به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کریپتویی معطوف کردند، ولی انتخاب این‌بار آن‌ها بیت کوین بود و ظاهراً اتریوم دیگر جذابیتی برای آن‌ها ندارد.

شرکت سرمایه‌گذاری کریپتویی CoinShares در گزارش هفتگی Digital Asset Fund Flows که روز ۲۴ ژانویه منتشر شد، خبر ورود سرمایه جدید به برخی از محصولات نهادی را به خوانندگان خود داد.

بعد از پنج هفته، این اولین باری است که شاهد ورود سرمایه ۱۴.۴ میلیون دلاری به این محصولات و خرید سرمایه‌گذاران در کف قیمت بیت کوین هستیم. محققین گزارش کرده‌اند که این ورود سرمایه در طول ریزش‌های شدید قیمت رخ داده و یعنی سرمایه‌گذاران «ریزش کنونی را به عنوان یک فرصت خریدی تازه» می‌بینند.

البته خروج سرمایه از صندوق بیت کوین خود شرکت CoinShare ادامه داشت ولی ۲۱Shares و ProShares با کمی افزایش به کار خود ادامه دادند. اغلب ورود سرمایه به این صندوق‌ها برای بیت کوین بوده است زیرا ۱۳.۸ میلیون دلار از این مقدار را به خود اختصاص داده است. اتریوم بزرگترین بازنده در جریان این ریزش‌ها بود، زیرا ۱۵.۶ میلیون دلار سرمایه از آن خارج شد. از طرفی محصولات چند کوینی کمی افزایش سرمایه را تجربه کردند.

CoinShares به این نتیجه رسید که ۷ هفته خروج سرمایه پیاپی از اتریوم حالا به ۲۴۵ میلیون دلار رسیده است و «این یعنی بدگمانی سرمایه‌گذاران از آینده بازار کریپتو، بیشتر معطوف به اتریوم است، نه بیت کوین.»

لازم به ذکر است که کل دارایی‌های تحت مدیریت در این صندوق‌ها ۵۱ میلیارد دلار گزارش شده است که از آگوست ۲۰۲۱ تاکنون در پایین ترین سطح قرار گرفته است. این کاهش سرمایه تحت مدیریت به خاطر کاهش ارزش چشمگیر دارایی‌های پایه در چند ماه گذشته، رخ داده است. البته در مقدار سرمایه بزرگترین صندوق کریپتویی جهان، Grayscale هیچ تغییری ایجاد نشده است و طبق گزارش ۲۵ ژانویه شرکت مسئول آن، هنوز به میزان ۳۰.۶ میلیارد دلار سرمایه در آن متمرکز شده است. گرچه سهام این صندوق هم اکنون با تخفیف بی‌سابقه ۳۰ درصدی معامله می‌شود.

طبق گزارش خبرگزاری Cointelegraph همزمان با جهش قیمت بیت کوین و رسیدن به سطوح بالای ۳۶۰۰۰ دلار، تحلیل‌گران و معامله‌گران به دنبال نقطه ورود هستند.

طبق داده‌های TradingView بیت کوین در اواخر روز دوشنبه به کف شش ماهه خود در ۳۳۰۰۰ دلار رسید ولی بعد با ۱۰ درصد جهش هم‌اکنون در حوالی ۳۶۰۰۰ دلار معامله می‌شود. اگر قیمت نقدی بیت کوین به افزایش باثبات خود ادامه دهد، احتمالا در هفته‌های آینده شاهد ورود سرمایه بیشتری خواهیم بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا