اخباراخبار سهام های بین المللیسهام آمازونسهام بین المللیسهام گوگلشاخص s&p 500شاخص داوجونزشاخص نزدک

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

گزارش اشتغال ایالات متحده منتهی به ماه ژانویه(دی-بهمن) در هفته پیش رو ، در کانون توجهات بازارهای مالی قرار دارد. با انتشار این گزارش ،سرمایه گذاران به دنبال بررسی و ارزیابی میزان سخت گیری اقدامات فدرال رزرو در مبارزه با تورم هستند. گزارشات فصل درآمد با ارائه صورت درآمد و سود غول‌های فناوری ،آمازون (NASDAQ:AMZN) و آلفابت (NASDAQ:GOOGL) ادامه می یابد. به نظر میرسد نوسانات شدید در بازار در هفته پیش رو تداوم یابد. نشست هر دو بانک بریتانیا و بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد.

 

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

 

۱.گزارش اشتغال ایالات متحده

ایالات متحده روز جمعه، گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی خود منتهی به ماه ژانویه را ارائه می دهد. پیش بینی اقتصاددانان حاکی از آن است که ۱۵۵۰۰۰ شغل به اقتصاد افزوده می شود که از میزان ۱۹۹۰۰۰ شغل اضافه شده در ماه دسامبر کمتر است.

تداوم قدرتمندی بازار کار می تواند اقدامات فدرال رزرو را تحت تاثیر قرار دهد و نشان خواهد داد که این بانک تا چه حد ممکن است در تشدید سیاست‌های پولی خود در برابر مهار نرخ بالای تورم ، سختگیری کند.

فدرال رزرو پس از نشست سیاستگذاری خود در هفته گذشته، به افزایش نرخ بهره در ماه مارس(اسفند-فروردین) اشاره کرد و بنا بر اعلام جروم پاول، رئیس این بانک، مقامات ممکن است حتی سریعتر از آنچه تصور می شود ، دست به افزایش نرخ بهره در سال جاری بزنند.

بنا بر بیانیه روز جمعه، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، بانک مرکزی این کشور می تواند در صورت تایید داده های اقتصادی، نرخ بهره را تا نیم درصد افزایش دهد.

بر اساس پیش بینی گلدمن ساکس ،فدرال رزرو در سال جاری پنج بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

 

۲.فصل درآمد

بخش بزرگی از گزارشات درآمد در طول هفته از شرکت های سرشناسی از قبیل آلفابت و آمازون، به ترتیب در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه ارائه خواهد شد.

سهام‌ شرکت های فناوری تاکنون در سال جاری تحت فشار قرار گرفته اند و سرمایه‌گذاران با توجه به افزایش بازدهی اوراق قرضه و اعلام تشدید سیاست های مالی توسط فدرال رزرو ، تمایلی به خرید سهام رشدی ندارند.

گزارشات شرکت های Meta Platforms (NASDAQ:FB)، جنرال موتورز (NYSE:GM)، فورد (NYSE:F)، Exxon Mobil (NYSE:XOM)، Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY) و Merck (NYSE:BMY) NYSE: MRK) نیز منتشر خواهد شد.

 

۳.زمان خریداری سهام فرا رسیده است؟

ریزش شدید سهام ایالات متحده در ماه ژانویه برخی از سرمایه گذاران را ترغیب کرده است که ارزش فعلی سهام را ارزیابی کنند که آیا درحال حاضر، زمان مناسبی برای خرید سهام با قیمت های پایین است ویا خیر.

شاخص S&P 500 در سال ۲۰۲۲ تا به حال ، بالغ بر ۹ درصد سقوط کرده است، در حالی که نزدک پس از افت ۱۵ درصدی در محدوده اصلاحی قرار دارد.

خریداری سرمایه گذاران در کف های قیمتی طی دو سال گذشته، زمانی که بسیاری از بسته های محرک در دوران همه گیری باعث افزایش بازار سهام به سقف های بی سابقه ای شدند، نتیجه داد ، اما در حال حاضر با توجه به دور نگار افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال در سال جاری، سرمایه گذاران باید با واقعیت جدیدی کنار بیایند.

استراتژیست های بانک و مؤسسه مالی بارکلیز (Barclays) در اوایل هفته گذشته در یادداشتی عنوان کردند که فعلا برای خریداری سهام ،زود است.

 

۴.افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی بریتانیا

انتظار می رود بانک مرکزی بریتانیا در نشست سیاست گذاری آتی خود در روز پنجشنبه، نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد دیگر افزایش دهد تا نرخ تورم را که به سقف سی سال گذشته خود رسیده است، مهار کند.

در ماه دسامبر(آذر-دی)،بانک مرکزی بریتانیا به نخستین بانک مرکزی بزرگ جهان تبدیل شد که از زمان شروع همه‌گیری، نرخ بهره را افزایش داد. بنابراین ناظران بازار با دقت به دنبال شنیدن اظهارات اندرو بیلی، عضو ارشد این بانک در زمینه مسیر آینده نرخ‌های بهره ، هستند.

افزایش مورد انتظار نرخ بهره همچنین به این معنی است که بانک مرکزی برای کاهش ترازنامه خود آماده است و این امر می تواند از ماه مارس اجرایی شود.

 

۵. داده های منطقه یورو، نشست بانک مرکزی اروپا

داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم و آمار و ارقام تورم ماه ژانویه در منطقه یورو پیش از نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود داده‌های تولید ناخالص داخلی حاکی از ایجاد وقفه در رشد اقتصادی منطقه در سه ماه منتهی به ماه دسامبر باشد،در حالی که انتظار می‌رود نرخ تورم نیز کاهش یابد.

بر اساس پیش بینی ناظران بازار ، سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا در این هفته بدون تغییر حفظ خواهد شد. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، با این چالش مواجه است که سیاست گذاران به موضع تند خود در زمینه تورم پایبند هستند و در عین حال، گمان میرود احتمال افزایش نرخ بهره  کمرنگ تر شود.

 

 

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نمی‌باشد.

منبع:investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا