اخبار کلاهبرداریبرگزیده ها

بزرگ‌ترین جرائم رمزارزی در سال ۲۰۲۱

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پلتفرم تجزیه و تحلیل داده‌های بلاکچینی چین آنالیز (Chainalysis) تخمین می‌زند که کل ارزش ارزهای دیجیتال درگیر در فعالیت‌های پولشویی در سال ۲۰۲۱، حدود ۸٫۶ میلیارد دلار بوده که ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است. با این حال، به گفته این شرکت، با توجه به رشد قابل‌توجه دارایی‌های دیجیتال در سال گذشته، این افزایش تا حدودی قابل انتظار بوده است.

پولشویی با رمزارزها در حال افزایش است!

شرکت چین آنالیز در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که مجرمان سایبری از ارزهای دیجیتال برای یک هدف مشترک استفاده می‌کنند: انتقال وجوه غیرقانونی خود به سرویسی که بتوان آنها را از دست مقامات حفظ و در نهایت، به پول نقد تبدیل کرد.

این شرکت خاطرنشان کرد که همزمان با گسترش سریع صنعت کریپتو در سال ۲۰۲۱، فعالیت‌های غیرقانونی مربوط به بیت کوین و آلت کوین‌ها نیز افزایش یافته است. به گزارش چین آنالیز، مجرمان در سال ۲۰۲۰ وجوهی به ارزش ۶٫۶ میلیارد دلار را با استفاده از دارایی‌های دیجیتالی پولشویی کرده بودند که این رقم در سال ۲۰۲۱، به ۸٫۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.

criminals-laundered-crypto

در این میان، تقریباً ۱۷ درصد از ۸٫۶ میلیارد دلار به برنامه‌های مالی غیرمتمرکز منتقل شده که در مقایسه با ۲ درصد گزارش‌شده در سال ۲۰۲۰، رشد قابل‌توجهی داشته است. همچنین، استخرهای استخراج، صرافی‌های پرخطر و میکسرها نیز شاهد رشد قابل‌توجهی در وجوه دریافتی از آدرس‌های غیرقانونی بوده‌اند.

البته چین آنالیز توضیح داده که این اعداد فقط مربوط به وجوه به دست آمده از جرایم مرتبط با خود ارزهای دیجیتال، از جمله فروش در دارک نت یا حملات باج افزاری است:

ارزیابی اینکه چقدر ارز فیات حاصل از جرایم آفلاین – برای مثال، قاچاق سنتی مواد مخدر – برای شستشو به ارز دیجیتال تبدیل شده، دشوارتر است. با این حال، ما می‌دانیم که چنین اتفاقی می‌افتد.

فعالیت‌های مجرمانه رمزارزی در سال ۲۰۲۱

دزدی و کلاهبرداری، رایج‌ترین جرایم مرتبط با ارزهای دیجیتال در سال گذشته بوده‌اند. در این میان، کیف پول‌های مرتبط با سارقان، تقریباً نیمی از وجوه دزدیده شده را به برنامه‌های دیفای ارسال کرده‌اند – در مجموع بیش از ۷۵۰ میلیون دلار دارایی دیجیتال. این در حالی است که کلاهبرداران، بیشتر وجوه خود را به آدرس‌هایی در صرافی‌های متمرکز ارسال کرده بودند.

بازار دارک نت، تامین مالی تروریسم و ​​باج افزار، از دیگر اشکال اصلی جرایم رمزارزی در سال ۲۰۲۱ بوده‌اند. مشابه کلاهبرداران، مجرمانی که در این بخش‌ها فعالیت دارند، بیشتر وجوه خود را به کیف پول‌های پلتفرم‌های متمرکز ارسال کرده‌اند.

لازم به ذکر است که به دلیل مقرراتی مانند قانون انتقال اطلاعات (Travel Rule)، کسب‌وکارهای مرتبط با دارایی‌های دیجیتال در بسیاری از کشورها باید بررسی‌های مطابقتی بیشتری را انجام داده و تراکنش‌های با ارزش بیشتر از هزار دلار را گزارش دهند. به همین دلیل است که آدرس‌های غیرقانونی، تعداد زیادی از تراکنش‌‌ها با ارزش کمتر از هزار دلار را به صرافی‌ها ارسال می‌کنند!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا