اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیل طلا و نفتمطالب ویژه

تحلیل اخبار و قیمت نفت خام ؛سه شنبه ۱۹ بهمن

نفت خام صبح روز سه شنبه در آسیا کاهش یافت. روند صعودی طلای سیاه در آستانه از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا بر سر احیای توافق هسته ای و لغو تحریم های فروش نفت ایران، متوقف شد.

تا ساعت ۱۱:۳۷PM به وقت ET (4:37 به وقت گرینویچ)، قراردادهای آتی نفت برنت با افت ۰.۳۵ درصدی در سطح ۹۲.۳۷ دلار قرار گرفت. قراردادهای آتی WTI نیز با ۰.۲۴ درصد کاهش در قیمت ۹۱.۱۰ دلار معامله شد. هر دو قرارداد آتی برنت و WTI به تازگی به سقف هفت سال اخیر خود افزایش یافتند. دلیل این افزایش ناشی از تقاضای قدرتمند جهانی برای سوخت، تنش های مداوم در اروپای شرقی و احتمال ایجاد اختلالات احتمالی عرضه با توجه به شرایط آب و هوایی سرد ایالات متحده است.

مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران در وین پس از وقفه ای کوتاه در ساعات بعدی روز از سر گرفته می شود. به رغم اینکه ایالات متحده در حال حاضر برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را بازگردانده است، اما ایران همچنان خواهان این است که تمامی تحریم‌ها لغو گردد و ایالات متحده تضمین بدهد که هیچ دولتی دوباره این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

تحلیلگران ANZ Research در یادداشتی عنوان کردند: “قراردادهای آتی نفت خام در پی نگرانی ها از ورود نفت ایران به بازار و تاثیر گزاری آن بر احساسات بازار ، به سمت سطوح پایین تر پیش رفت.”

تحلیلگران این شرکت با اشاره به افزایش قیمت فروش نفت توسط عربستان سعودی و تعطیلی غیرمنتظره پالایشگاهی در ایالات متحده افزود: “با این وجود، سیگنال‌های گاوی بیشتری برای نفت خام صادر می شود.”

از این رو ،کاهش فعلی قیمت نفت خام می تواند موقتی باشد. بنا بر اعلام ادوارد مویا(Edward Moya)، تحلیلگر OANDA، علیرغم اینکه خوش‌بینی نسبت به مذاکرات ایران و ایالات متحده منجر به سیوسود در بازار می شود،اما ضعف ناشی از آن در قیمت خام به احتمال زیاد کوتاه مدت خواهد بود زیرا بازار نفت همچنان از لحاظ عرضه محدود مانده است.”

وی افزود: “با توجه به اینکه انتظار می رود تقاضای نفت خام به طور تدریجی در باقی سال روبه بهبود باشد، بازار نفت خام عمدتا تحت تاثیر عواملی از قبیل ریسک های عرضه و ژئوپلیتیک قرار می گیرد.”

در ایالات متحده، تولید در پالایشگاه های تگزاس به دلیل قطعی برق در سراسر شهر در روز جمعه تحت تأثیر قرار گرفت. با این حال، برخی از این پالایشگاه ها درحال بازیابی تولید خود هستند .

سرمایه گذاران درحال حاضر در انتظار داده های موجودی ذخایر نفت خام ایالات متحده از سوی مؤسسه نفت آمریکا هستند که درساعات بعدی روز ارائه خواهد شد.

 

تحلیل تکنیکال

کندل خرسی روز دوشنبه حاکی از ادامه نوسانات قیمت نفت خام در محدوده ثابت به سمت خط روند صعودی دو هفته ای در نزدیکی ۸۷.۲۰ دلار است. با این حال، خریداران نفت خام WTI امیدوار خواهند ماند مگر اینکه کندلی روزانه زیر سقف قیمتی ماه اکتبر ۲۰۲۱(مهر-آبان) در حدود ۸۵ دلار بسته شود.

 

 

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نمی‌باشد.

منبع: investing و fxstreet

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا