اخباراخبار سهام های بین المللیسهام بین المللیشاخص s&p 500شاخص داوجونزشاخص نزدک

۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ پنج شنبه ۱۲ اسفند

با توجه به اینکه تحریم‌های غرب ، تجارت با روسیه را سخت تر می کند ، قیمت کالاهای اقتصادی مجددا افزایش یافت و ارزش روبل به کف های بی سابقه ای کاهش پیدا کرد. نیروهای کرملین در میدان نبرد به پیشروی خود ادامه می دهند. زمان انتشار داده های در رابطه با مدعیان بیکاری و شاخص سفارشات کارخانجات فرا رسیده است. تورم قیمت تولید کننده در منطقه یورو به ۳۰.۶ درصد رسیده است. سهام شرکت فناوری اطلاعات اسنو فلیک (Snowflake) پس از پیش بینی غیر رسمی ضعیف آن کاهش می یابد. شرکت الکترونیکی شرکت برودکام (Broadcom)(NASDAQ:AVGO) وشرکت خرده‌فروشی کاستکو (Costco)(NASDAQ:COST) پس از بسته شدن بازار گزارشات مالی خود را ارائه می دهند.

 

آنچه که باید امروز،پنج شنبه، در بازارهای مالی بدانید ،به شرح زیر می‌باشد:

 

 

۱. جهش مجدد کالاهای اقتصادی

با توجه به نگرانی ها از تحت خطر قرار گرفتن عرضه نفت، گاز، گندم و فلزات صنعتی از سوی روسیه، قیمت کالاهای اقتصادی دوباره افزایش یافت.

قیمت‌ قراردادهای آتی نفت خام ایالات متحده تا سقف ۱۱۶.۵۰ دلاری در هر بشکه افزایش یافت که بالاترین قیمت آن از سال ۲۰۰۸ است. سپس بهای هر بشکه نفت ایالات متخده در ساعت ۶:۱۵AM به وقت ET (11:15 به وقت گرینویچ) ،به ۱۱۳.۳۱ دلار عقب‌نشینی کرد. هر بشکه نفت برنت نیز با رشد ۱.۹ درصدی در سطح ۱۱۵.۰۸ دلاری قرار گرفت.

شرکت نفت و گاز سورگوت‌نفته‌گس (Surgutneftegaz)، یکی از شرکت های اصلی روسیه، در مزایده روز چهارشنبه ، برای صادرات ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) که به طور میانگین بالغ بر ۲۰۰۰۰۰ بشکه در روز را دربرمی گیرد ، مشتری پیدا نکرد. در همین حال ، داده‌های موجودی ذخایر نفت خام ایالات متحده حاکی از آن بود که موجودی ذخایر نفت خام در مرکز کوشینگ به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است. این درحالیست که موجودی ذخایر استراتژیک نفت خام نیز به کف خود از سال ۲۰۰۲ کاهش یافته است.

سایر کالاهای اقتصادی برای نمونه قراردادهای آتی زغال سنگ آسیا و گاز طبیعی اروپا به سقف های قیمت بی سابقه ای صعود کردند. قراردادهای آتی گندم ایالات متحده ۴.۲ درصد دیگر افزایش یافت. شایان ذکر است که حدود ۲۸ درصد از  صادرات گندم جهان به روسیه و اوکراین اختصاص می یابد.

 

۲. تداوم کاهش ارزش روبل

روبل روسیه در پی درخواست بانک مرکزی این کشور از کارگزاران ارز های خارجی مبتنی بر اینکه ۳۰ درصد کارمزد برای فروش دلار دریافت کنند، روبل روسیه به کف های جدیدی کاهش یافت. این بانک در راستای ثبات اقتصاد محلی این کشور دست به چنین اقداماتی میزند.

موسسات رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مودیز (Moody’s) و فیچ (Fitch) ناگهان ،رتبه بدهی ملی کشور روسیه را به رتبه بنجل (Junk) کاهش دادند.

اورسولا فون در لاین(Ursula von der Leyen)، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا عنوان کرد که اتحادیه اروپا در صورت بدتر شدن وضعیت به دنبال وضع تحریم‌های شدیدتری است.

شرایط فعلی در اوکراین ظاهرا حاکی از آن است که نیروهای روسی شهر جنوبی خرسون را تصرف کرده‌اند. این کشور همچنان به حملات موشکی خود در خارکف، دومین شهر این کشور ادامه می دهد. . وزارت امور خارجه روسیه از احتمال ادامه مذاکرات صلح با اوکراین در ساعات بعدی روز خبر داد.

 

۳. سهام

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است در ساعات بعدی پایین تر باز شوند. از این رو، ب بخشی از سودهای روز چهارشنبه بازارهای سهام که به دلیل بیانات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو حاصل شده بود ، از بین خواهد رفت. آقای پاول به این موضوع اشاره کرد که بانک مرکزی این کشور ممکن است نرخ بهره را همانند انتظارات پیشین افزایش ندهد.

جلسه شهادت آقای پاول در سنا از ساعت ۱۰AM به وقت ET ادامه می یابد.

تا ساعت ۶:۱۵AM به وقت ET، قراردادهای آتی داوجونز ، S&P 500 و نزدک ۱۰۰ به ترتیب ۰.۱ درصد ، ۰.۲ درصد و ۰.۴ درصد کاهش یافت درحالی که هر سه شاخص اصلی سهام در روز چهارشنبه بین ۱.۶ تا ۱.۹ درصد افزایش یافته بودند.

سهام برخی از شرکت در کانون توجهات قرار می گیرد: شرکت فناوری اطلاعات سنو فلیک خبر از وقفه رشد خود در سال جاری داد.سهام این شرکت در پی این پیش بینی غیر رسمی ۲۰ درصد کاهش یافت.

 

۴. محکومیت روسیه

شرکت‌های بین‌المللی همچنان در پی تهاجم روسیه به اوکراین همچنان به دوری از این کشور ادامه می دهند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه با اکثریت قاطع رای به محکومیت حمله روسیه به اوکراین داد.

فولکس واگن (DE:VOWG_p) جدیدترین شرکتی است که خط تولید خود را در روسیه متوقف می‌کند، در حالی که غول خرده فروش لباس ، اچ اند ام (H&M) نیز خبر به تعلیق درآوردن فعالیت‌های خود در این کشور داد. تویوتا و جنرال موتورز نیز همانند مرسدس بنز، صادرات خود به روسیه را متوقف خواهند کرد.

وزارت دارایی فرانسه اعلام کرد که چهارشنبه شب یک قایق تفریحی متعلق به ایگور سچین، مدیر ارشد شرکت نفت دولتی «روس‌نفت» توقیف کرده است. این درحالیست که مقامات آلمانی یک قایق تفریحی متعلق به میلیاردر فلزات و مخابرات، علیشیر عثمانوف را توقیف کردند.

 

۵. داده های اقتصادی روز

تقویم داده های اقتصادی ، امروز با داده های هفتگی مدعیان بیکاری در ایالات متحده و نظرسنجی ماهانه Challenger مبنی بر میزان تعدیل نیروها همراه است. همچنین داده های شاخص سفارشات کارخانجات و نسخه نهایی نظرسنجی بخش غیرتولیدی موسسه ISM منتهی به ماه فوریه (بهمن-اسفند) ارائه خواهند شد.

در همین حال، نرخ سالانه تورم قیمت تولیدکننده در منطقه یورو پس از افزایش ۵.۲ درصدی قیمت ها در ماه فوریه، بیشتر از انتظارات افزایش یافت و ۳۰.۶ درصد رسید. این حالیست که اظهارات بانک مرکزی اروپا حاکی از آن است که فرایند عادی سازی سیاست های مالی به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین آهسته تر انجام خواهد شد.

ارزش یورو در برابر دلار به کف ۲۲ ماه گذشته خود کاهش یافته است.

 

 

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نمی‌باشد.

منبعinvesting

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا