اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوینامنیتبیت کوینحریم خصوصیکیف پولمیکسر

کیف پول وسابی از این پس از ورود بیت کوین‌های دزدیده‌شده به میکسر کوین جوین جلوگیری می‌کند

کیف پول وسابی (Wasabi Wallet) که میکسر کوین جوین (CoinJoin) یکی از سرویس‌های موجود در آن است، قصد دارد با نشانه‌گذاری برخی از واحدهای درگردش شبکه بیت کوین که با فعالیت‌های مجرمانه در ارتباط هستند، از دسترسی آدرس‌های دارای سوءسابقه به این میکسر جلوگیری کند. گفتنی است استفاده از میکسر کوین جوین از طریق بسترهایی غیر از کیف پول وسابی هم امکان‌پذیر است.

به گزارش «The Block»، تیم توسعه کیف پول وسابی به‌تازگی اعلام کرده است که بیت کوین‌های مرتبط با فعالیت‌های غیرقانونی را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد و جلوی دسترسی آنها به میکسر کوین جوین را می‌گیرد. تعدادی از طرفداران حفظ حریم خصوصی از این اقدام وسابی انتقاد کرده‌اند.

کیف پول مبتنی بر حفظ حریم خصوصی وسابی که میکسر کوین جوین یکی از سرویس‌های موجود در آن است، روز یکشنبه اعلام کرد که در ادامه آدرس‌های خاصی را مسدود خواهد کرد.

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از سرویس‌های میکسر تاریخچه تراکنش‌های خود را پنهان و غیرقابل‌ردیابی کنند. این نوع سرویس‌ها هم حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کنند و هم مجرمانی را جذب می‌کنند که می‌خواهند بیت کوین‌های دزدیده‌شده خود را پنهان کنند. برای مثال، در سال ۲۰۲۰ یک شخص توییتر را هک کرد و از طریق حساب‌های کاربری پرمخاطب پیام‌های جعلی خود را برای کاربران مختلف فرستاد. گزارش‌های شرکت تجزیه‌وتحلیل بلاک چین الیپتیک (Elliptic) نشان می‌دهد که این هکر در نهایت وجوه دزدیده‌شده خود را وارد سرویس کوین جوین کرده بود تا قابل‌ردیابی نباشند. گزارش دیگری نشان می‌دهد که هکر صرافی کوکوین (KuCoin) هم از این سرویس میکسر استفاده کرده است.

هرچند وسابی با تعیین شرایط و ضوابط خاصی چنین اعمال غیرقانونی‌ای را برای مدتی ممنوع کرده بود، حال می‌خواهد از رویکرد فعال‌تر و قوی‌تری برای جلوگیری از آنها استفاده کند.

این خبر را کاربری به‌نام ریف (Rafe) در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرده است. آن‌طور که از یکی از پستای وب‌سایت کیف پول وسابی پیداست، ریف یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم است.

ریف در این باره گفته است:

تلاش می‌کنیم تعداد هکرها و کلاهبردارانی را که از این سرویس استفاده می‌کنند و ما را به دردسر می‌اندازند، کم کنیم و از شرکت و پروژه‌مان محافظت به عمل آوریم. شرکت حق انجام چنین کاری را دارد؛ اما باور کنید هیچ‌کدام ما از این بابت خوشحال نیستیم.

طبق گفته‌های او، کسانی وارد لیست سیاه می‌شوند که از کوردینیتور (Coordinator) «zkSNACKs» که متعلق به وسابی است، استفاده می‌کنند. کوردینیتور سیستمی است که فرایند ترکیب بیت کوین‌های موجود در کیف پول‌های افراد مختلف را سازمان‌دهی می‌کند. نکته قابل‌توجه این است که قرار نیست دسترسی افرادی که از کوردینیتورهای دیگر استفاده می‌کنند، به میکسر کوین جوین مسدود شود. شایان ذکر است که هر کسی می‌تواند از کوردینیتور موردنظر خودش استفاده کند.

همچنین بخوانید: آیا می‌توان تراکنش‌های مربوط به میکسرهای ارز دیجیتال را ردیابی کرد؟

در واقع این کوردینیتور قرار است برخی از «UTXOها» یا «خروجی‌های خرج‌نشده تراکنش‌ها» را محدود کند. خروجی‌های خرج‌نشده تراکنش‌ها اساساً هر بار که شخصی بیت کوینی را خرج (منتقل) می‌کند، ایجاد می‌شوند. در بیشتر موارد، وقتی معامله‌گری مقداری ارز دیجیتال خرج می‌کند، باقی‌مانده موجودی کیف پول او خروجی‌ خرج‌نشده محسوب می‌شود. این نشان می‌دهد که این سرویس می‌تواند به‌طور خاص مقدار مربوط به بیت کوین‌های دزدیده‌شده را مسدود کند.

آدام فیسکور (Adam Fiscor)، بنیان‌گذار کیف پول وسابی هم اعلام کرده که استفاده از لیست سیاه در وسابی، شکست بزرگی برای مسئله تعویض‌پذیری بیت کوین است. منظور از تعویض‌پذیری این است که هر بیت کوین را می‌توان با بیت کوین دیگری تعویض کرد.

فیسکور به روزهای باشکوه سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که اعضای جامعه بیت کوین با چنین لیست‌گذاری‌هایی مخالفت می‌کردند. او مخالفتش را با این محدودیت‌ها ابراز کرد و درعوض، از وجود میکسرهایی مثل کوین جوین حمایت کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا