اخباراخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچین

بررسی MIT Tech: رایانه‌های کوانتومی سال‌ها با شکستن رمزنگاری فاصله دارند

سنکار داس سارما(Sankar Das Sarma)، فیزیکدان نظریه ماده متراکم و متخصص اطلاعات کوانتومی، در MIT Technology Review استدلال کرده است که کامپیوترهای کوانتومی تا شکستن رمزنگاری مبتنی بر RSA فاصله بسیار زیادی دارند.
RSA-Cryptography از الگوریتم‌ها، کدها و کلیدها برای رمزگذاری ایمن داده‌های خصوصی بدون دخالت اشخاص ثالث یا عوامل مخرب مانند هکرها استفاده می‌کند. نمونه ای از روش شناسی در کریپتو ایجاد یک کیف پول جدید است که آدرس عمومی و کلید خصوصی را تولید می کند.
امنیت کوانتومی به عنوان یک مسئله اصلی در بخش بلاک چین و کریپتو تلقی می‌شود و باور عمومی بر این است که کامپیوترهای کوانتومی قدرتمند روزی برای هک کردن رمزنگاری فعلی به اندازه کافی پیشرفته خواهند شد. این امر می تواند منجر به سرقت میلیاردها دلار دارایی دیجیتال شود یا فناوری بلاک چین را متوقف کند. پروژه های متعددی برای توسعه رمزنگاری و بلاک چین های ضد کوانتومی اختصاص داده شده است.
سارما در حال حاضر به عنوان مدیر مرکز تئوری ماده متراکم دانشگاه مریلند فعالیت می کند و اوایل این هفته افکار خود را از طریق Technology Review بیان کرد.

این فیزیکدان فاکتورسازی را برجسته کرد که در آن یک رایانه کوانتومی می‌تواند مشکل سخت یافتن عوامل اول اعداد بزرگ را به طور تصاعدی سریع‌تر از همه طرح‌های کلاسیک حل کند، اما رمزنگاری شکسته در حال حاضر فراتر از درک قدرت محاسباتی فعلی است.
سارما به «کیوبیت‌ها(qubits)» اشاره کرد که اجسام کوانتومی مانند الکترون یا فوتون هستند که قابلیت‌های افزایش یافته یک کامپیوتر کوانتومی را امکان‌پذیر می‌کنند:

پیشرفته‌ترین رایانه‌های کوانتومی امروزی دارای ده‌ها کیوبیت فیزیکی جداکننده (یا نویزدار) هستند. ساخت یک کامپیوتر کوانتومی که بتواند کدهای RSA را از چنین اجزایی بشکند، به میلیون‌ها یا میلیاردها کیوبیت نیاز دارد.

در حالی که سارما در به صدا درآوردن زنگ هشدار رمزنگاری تردید داشت، خاطرنشان کرد که یک کامپیوتر کوانتومی واقعی «امروزه کاربردی غیرقابل تصور خواهد داشت». این همان روشی است که هیچ کس نمی توانست پیش بینی کند که اولین ترانزیستور ساخته شده در سال ۱۹۴۷ به لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند این عصر منجر شود.
علیرغم اینکه این خطر تا حدودی دور است، شرکت های متعددی در حال حاضر تلاش هایی را برای تقویت امنیت کوانتومی انجام داده اند. کوین تلگراف ماه گذشته گزارش داد که غول بانکی ایالات متحده، جی پی مورگان، تحقیقاتی را در مورد شبکه بلاک چین توزیع کلید کوانتومی که در برابر حملات محاسباتی کوانتومی مقاوم است، رونمایی کرد.
آزمایشگاه های Xx همچنین یک بلاک چین راه اندازی کردند که ادعا می کند یک اکوسیستم بلاک چین مقاوم در برابر کوانتومی و متمرکز بر حریم خصوصی است.

 

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده می باشد و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نیست.

منبع:cointelegraph

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا