اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیل خبرهاسهام شرکت های مالی

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

هفته پیش رو ، هفته ای پراز داده های اقتصادی است ، به طوری که آمار و ارقام تورم ایالات متحده منتشر خواهد شد و فصل درآمد سه ماهه اول سال با گزارشات مالی غول های بانکی شروع می شود. نرخ تورم می تواند به سقف های جدیدی برسد در حالی که انتظار می رود درآمد بانک ها کاهش یابد. بانک مرکزی اروپا از آنجایی که با تورم بی سابقه منطقه یورو و ابهامات اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین دست و پنجه نرم می کند، نشستی را برگزار خواهد کرد. بانک مرکزی کانادا و نیوزلند هر دو در راستای تقویت تدابیر جهانی برای مهار تورم، طی این هفته نشستی را برگزار خواهند کرد.

 

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

 

 

۱.شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده

شاخص قیمت مصرف کننده در ماه فوریه(بهمن-اسفند) حاکی از نرخ تورم ۷.۹ درصدی در ایالات متحده بود که بیشترین افزایش سالانه نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته محسوب می شود. انتظار می رود داده های این کشور در روز چهارشنبه حاکی از رشد ۸.۵ درصدی شاخص CPI سالانه در ماه مارس(اسفند-فروردین) باشد زیرا جنگ در اوکراین منجر به جهش شدید کالاهای اقتصادی شد.

نرخ تورم بالاتر ، امکان افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت خواهد کرد. از این رو ، نگرانی سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه سیاست‌های پولی سخت‌تر می‌تواند اقتصاد را تحت فشار قرار دهد ، افزایش می یابد.

فدرال رزرو در ماه مارس نرخ بهره را به میزان یک چهارم درصد افزایش داد و صورت جلسه نشست اخیر این بانک از آن نشست حاکی از آن بود که نرخ بهره احتمالاً در ماه‌های آینده افزایش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد و کاهش ترازنامه‌ نیز از گزینه های روی میز این بانک است.

 

۲.داده های اقتصادی

علاوه بر آمار و ارقام شاخص قیمت مصرف‌کننده، ایالات متحده قرار است داده هایی را در رابطه با تورم قیمت تولیدکننده در روز چهارشنبه منتشر کند. همچنین جدیدترین آمار و ارقام از تعداد مدعیان اولیه بیکاری ، شاخص خرده فروشی و احساسات مصرف کننده در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.

آمار و ارقام شاخص تولید صنعتی و شاخص تولیدی ایالت نیویورک در روز جمعه منتشر خواهد شد.

برخی از سیاست گذاران فدرال رزرو نیز قرار است در طول این هفته سخنرانی کنند.

میشل بومن، رئیس فدرال رزرو، کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا و چارلز ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، روز دوشنبه سخنرانی خواهند کرد.

سخنرانی لائل برینارد، عضو ارشد فدرال رزرو و تام بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، قرار است طی رویدادهای روز سه شنبه برگزار شود.

 

۳. گزارشات مالی بانک ها در سه ماهه اول سال

فصل درآمد سه ماهه اول با گزارشات غول های بانکی ایالات متحده  در هفته پیش  آغاز خواهد شد. تحلیلگران انتظار دارند درآمد بخش مالی نسبت به سال گذشته کاهش یابد. درآمد بانک‌های سرمایه‌گذاری پس از تهاجم روسیه به اوکراین تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

جِی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) (NYSE:JPM)، بزرگترین بانک ایالات متحده، روز چهارشنبه صورت سود و درآمد خود را گزارش خواهد کرد در حالی که نتایج مالی بانک های گلدمن ساکس (Goldman Sachs) (NYSE:GS)، مورگان استنلی (Morgan Stanley) (NYSE:MS)، سیتی‌گروپ (CitiGroup) (NYSE:C) و ولز فارگو (Wells Fargo) (NYSE:WFC) در روز پنجشنبه ارائه خواهد شد.

عملکرد سهام بانک‌ها در سال جاری تابه حال چندان مطلوب نبوده است و در مقایسه با افت ۶ درصدی شاخص S&P 500 ، به میزان ۱۱ درصد کاهش یافته اند.

 

۴. بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا (ECB) قرار است نشست سیاست گذاری خود را در روز پنجشنبه برگزار کند . این درحالیست که نرخ تورم در منطقه یورو به سقف ۷.۵ درصدی رسیده است که تا حد زیادی به دلیل افزایش هزینه های انرژی بوده است. سیاست گذاران این بانک تمایلی به تشدید سیاست های مالی ندارند زیرا تاثیرات جنگ اوکراین در اقتصاد اروپا فعلا قطعی نیست.

اما با توجه به اینکه به نظر نمیرسد روند روبه رشد نرخ تورم فعلا  به اوج خودش برسد ، به سختی می توان بیانات اعضای تندرو این بانک مبنی بر افزایش نرخ بهره را نادیده گرفت.

ناظران بازار تا حد زیادی انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سال جاری افزایش دهد.

 

۵. نبرد بانک های مرکزی با تورم

بانک‌های مرکزی کانادا و نیوزلند هر دو قرار است روز چهارشنبه نشستی را برگزار کنند. ناظران بازار انتظار دارند که مقامات هر دو بانک خبر از بزرگترین افزایش نرخ بهره در ۲۰ سال اخیر دهند.

بر اساس داده‌های جمع آوری شده توسط رویترز، بازارهای مالی خود را با احتمال ۹۰ درصد برای افزایش نیم درصدی نرخ بهره از سوی بانک مرکزی نیوزلند، آماده می کنند. احتمال اینکه بانک مرکزی کانادا نیز از چنین امری پیروی کند ، بیش از ۸۰ درصد است.

نرخ تورم کانادا تا سال ۲۰۲۴، بالاتر از تارگت تعیین شده ، ملاحظه می شود. بانک مرکزی نیوزلند برای سومین بار در ماه فوریه[بهمن-اسفند) نرخ بهره را به میزان یک چهارم درصد افزایش داد.

 

 

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نمی‌باشد.

منبع:investing

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا