اخباراخبار سهام های بین المللیتحلیلتحلیل طلا و نفتمطالب ویژه

تحلیل تکنیکال طلا؛ چهارشنبه ۳۱ فروردین

قیمت طلا پس از رسیدن به پایین ترین رقم شش روزه خود در حدود ۱۹۴۳ دلار، برای بهبودی جزئی تلاش می کند، زیرا کاهش گسترده شاخص دلار آمریکا به نجات گاوها آمده است. ارزش دلار با دنباله روی از پولبک عمیق جفت USD/JPY، از بالاترین سطح دو سال اخیر در حال کاهش است. پس از اولین مداخله بانک مرکزی ژاپن (BOJ) در بازار اوراق قرضه در این ماه، ارزش “ین” رو به بهبود گذاشته است.

با وجود پولبک دلار، پتانسیل صعودی در میان افزایش مداوم بازده خزانه داری آمریکا همچنان به قوت خود باقیست. انتظارات افزایش سریعتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه آینده، با توجه به اظهارات اخیر این بانک مرکزی، احساسات منفی در بازار اوراق قرضه را تشدید می کند. معیار بازده ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا به سطح کلیدی ۳ درصد نزدیک می شود در حالی که نرخ های واقعی ۱۰ ساله برای اولین بار از سال ۲۰۲۰ مثبت شده اند.

افزایش بازده واقعی احتمالاً احساسات بازار پیرامون طلا به عنوان یک دارایی بدون بهره را تضعیف خواهد کرد، مگر اینکه اصلاح جفت USD/JPY عمیق تر شده و دلار را به شدت پایین بیاورد. علاوه بر این، عدم اطمینان در مورد وضعیت جنگ روسیه و اوکراین می تواند به روند نزولی XAUUSD کمک کند.

اگر چه اگر احساسات ریسک گریزی در بازار شدت یابد، دلار می‌تواند به عنوان پناهگاهی امن، شاهد افزایش تقاضایی باشد که می‌تواند هرگونه تلاش برای بهبود قیمت طلا را محدود کند.

چارت طلا 2 - تحلیل تکنیکال طلا؛ چهارشنبه 31 فروردین

به لحاظ تکنیکال، نمودار روزانه طلا نشان می دهد که در حال حاضر قیمت تلاش می کند از میانگین متحرک حیاتی ۲۱ روزه در حدود تراز ۱۹۴۴ دلار دفاع کند. این درحالی است که شاخص مقاومت نسبی ۱۴ روزه (RSI) هنوز بالاتر از خط میانی قرار داشته و خریداران را امیدوار نگه می دارد.

در صورت بسته شدن قیمت روزانه طلا زیر سطح حمایت ۲۱-DMA ، شروع یک روند نزولی تازه به سمت پایین ترین سطح قیمت ماه آوریل (از اواسط فروردین تا کنون) در حدود ۱۹۱۵ دلار اجتنانب ناپذیر است. پیش از آن، میانگین متحرک روزانه ۵۰ در تراز ۱۹۳۱ دلار، تعهدات صعودی را به چالش خواهد کشید.

از سوی دیگر، در مسیر صعودی، مسیر بهبود XAUUSD با اولین مقاومت در سد روانی ۱۹۵۰ دلاری مواجه می شود. پس از آن، پایین ترین قیمت روز جمعه یعنی ۱۹۶۱ دلار می تواند به عنوان مانع بعدی وارد عمل شود. عبور از این مقاومت، راه را برای حرکت به سمت مارک ۲۰۰۰ دلار باز می کند.

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با صرافی آنلاین رایا اکسجنج نمی‌باشد.

منبع: fxstreet

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا